מאירה דניאל חג׳אג׳, ניו-יורק

ינואר 2021

   זמן סופונה...

WhatsApp Image 2021-01-20 at 14.30.33.jp

זמן שקיעה

תמונה-  מיה טל

WhatsApp Image 2021-01-20 at 14.32.04.jp

סוף ההתחלה

תמונה-  מיה טל

זה הפוסט שלא רציתי לכתוב.

אבל פרידה, כמו פרידה, היא תהליך שבו המציאות לא תמיד תואמת את הסיפור שאת מספרת לעצמך. 

כבר כמה חודשים שאנחנו מקרטעות, נותנות למשקל החיים, הקורונה, הפוליטיקה וכל מה שביניהם לחלחל אל תוך הרילוקיישן הזה שכבר הפסיק להיות חדש ומרגש והפך לחיים עצמם. 

אולי בגלל הקורונה, שבהתחלה מאוד איחדה את כל העולם לבועה אחת ומתישהו התחילה דווקא להפריד, כשכל ממשל החליט לטפל בה אחרת, להטיל ולהסיר עוצר וסגר, עם מסכה, בלי מסכה... עד שכבר בקושי מצליחה לעקוב אחרי מה מותר ואסור לי ליד הבית, ובטח שלא במקומות אחרים.

 

אולי בגלל הפוליטיקה האמריקאית שמצאתי את עצמי מעורבת בה רגשית יותר ויותר עד שהכל כבר הפך ליותר מדי. אולי בגלל הפוליטיקה הישראלית, שלמרות שהמעקב אחריה והאכפתיות למה שקורה בארץ עדיין מאחד את בנות החבורה, פתאום הפכה לקשה מנשוא בתוך כל הבלאגן העולמי הזה.

ואולי... אולי סתם עברו להן שנתיים וההתלהבות מהמעבר למקום חדש שככה, והפכנו מחיות רילוקיישן לחיות של חיים אחרים, שבאיזה מקום אין טעם או רצון להשוות אותם לארץ או למקומות אחרים וכל מה שנשאר זה לקבל את ההבדלים כמו שהם ושתמיד נהייה קצת זרות, קצת אחרות והרבה מיוחדות במי שאנחנו.

ואולי סתם קצת התעייפנו. 

אז חודש אחד קורונה וחודש אחר הפגנות והופ, שוב לא מצאתי בעצמי זמן/כוח/מוטיבציה לשבת ולחלוק את מה שעובר עלי עם בנות הבלוג ואיתכם.

אבל נטלי פרסמה, אז אנחנו בסדר, לא? 

הממ.. לא ממש. כמו בזוגיות שנגמרת ואת משקרת לעצמך ש׳הנה, אנחנו עוד צוחקים ביחד, אז הכל בסדר׳ אבל עמוק בלב את יודעת שלא. שאולי תשארו חברים אבל מה שהיה, היה נכון וטוב למתי שהוא היה, ועכשיו הגיע הזמן לעבור הלאה. 

במין מחוות פרידה שכזו, חזרתי לקרוא את כל הפוסטים של השנתיים האחרונות.

במבט לאחור אני מגלה מחדש תקופה שהכל קרה בה: שמחה ועצב, פגישה ופרידה, המון געגוע והרבה גילויים חדשים; על החיים, על העולם ובעיקר על עצמי. או בקיצור- גדלנו. 

חמש נשים זרות לגמרי, שלא הכרתי בכלל, אפילו לא קצת, הפכנו לחברות בנפש וחברות למסע יותר גדול ומשמעותי מ׳רק׳ מעבר מארץ אחת לאחרת. 

פתאום מתייעצות לגבי העתיד, עבודת גמר בלימודים, סוגייה עסקית כלשהי, ייעוץ לפרוייקט החדש...פתאום מתנחמות בפגישת יין בזום, נפגשות קבוצת למידה בין-יבשתית וחושבות מה הלאה. 

 

אז לפני שממשיכות הלאה, לפורמט אחר, אולי תכנים אחרים, עוצרת שניה להביט מסביב ולומר תודה; תודה לעליסה שמתוך צורך אישי שלה גילתה והבעירה את האש בכולנו, לנצח אתפלא איך נוצרנו ׳מיסוודות׳ מפוסט רנדומלי בפייסבוק, תודה לטל, מירי, לירון ונטלי, שהיו שם לחלוק חיבוק ודמעה וירטואלית ולפעמים גם אמיתית, לעודד, לתמוך וגם לשים מראה לא פשוטה לפעמים. ותודה לכל הקוראות/ים שלמרבה הפליאה עקבו וריגשו בתגובות והארות ואפילו פעם-פעמיים גרמו לי למבוכת כמעט סלב כשעצרו אותי ברחוב או באיזה אירוע.

 

אז כמו שאמר גדול וחכם ממני, מר צ׳רצ׳יל: ״זהו אינו הסוף. זהו אפילו לא תחילתו של הסוף. אבל זהו, ייתכן, סוף ההתחלה.״

אנחנו עוד נשוב, בצורה כזו או אחרת; את מה שעליסה התחילה ויצרנו ביחד לא כל כך קל פשוט להפסיק. אז זהו סופו של פרק א׳ ובנתיים, היו שלום ותודה על הדגים. 

גיליון נובמבר 

נובמבר לא שקט

%25D7%2596%25D7%2595%25D7%259D_edited_ed

היי שלום, זאת שוב אני. עדיין פאנדמיק, עדיין ניו יורק. 

כבר נובמבר, וכלום לא שקט.

מערכת הבחירות האמריקאית עדיין מבעבעת וזאת של הארץ אולי תכף מתפרצת. 

אני איפשהו בין שתי המדינות שלי שנלחמות על זהותן- מי הן, מי הן רוצות להיות, לאן הולכים מכאן? ובעוד שתי המדינות שלי לובשות ופושטות ערכים ועקרונות שאולי נמות בעדם מול מראת המגיפה העולמית שמשקפת תמונה לא מאוד מחמיאה, נראה שכולם סביבי על רכבת הרים שבין שמחת הדברים הקטנים לתהומות דכאון והמון שאלות קיומיות של מי, מה, מוּ, ומשמעות החיים. 

 

וגם אני על הרכבת הזאת- דוהרת בקצב לא סביר בין בהירות מדהימה של מי אני ולמה אני כאן לתהום חסרת אונים ונטולת מוטיבציה שמתבטאת בעיקר בבהיה אל תוך ענן הלא-נודע, או הקיר, או חלון הזום במסך המחשב שלי.

לא פשוט לי. לא פשוט בשום מקום, אני יודעת. 

לפעמים זה מרגיש כאילו רק הקליפה של מי שאני מתפקדת (וגם זה לפרקים) - קמה בבוקר, מצחצחת שיניים, קפה, אימון (לא תמיד בסדר הזה), מתחילה יום עבודה מול המחשב בסלון, זום-זום-זום, הבחוץ שלי עושה כל מה שצריך....והבפנוכו מדווש על אדי זכרונות של מה שהיה וענני תקוות של מה שאולי יהיה...ולאט לאט קצת נובל לתוך עצמו, כמו העציצים שלי בבית שמשום מה לא מצליחים לשרוד (כאילו, ראבאק, אפילו הנענע שלי עוד שניה מתאבדת...)

ושלא תבינו לא נכון, אני אסירת תודה על מה שיש לי ומודעת לגמרי שאני רווית פריבילגיה שבכלל יש לי עבודה ובית ובאופן כללי אני די בריאה בתקופה ההזויה הזאת. אבל אני בנאדם של עשייה, וקהילה וחיבוקים, ונפש מלאה, תשוקה לדבר ועניין ואנשים אהובים, שמזינים את הנשמה גם כשאין אוכל על השולחן. ומזה, לפחות כרגע, אין הרבה.

 

עוד פגישה בזום- זום- זום.... 

חברים. שומרים על שפיות זמנית.

בנאדם של גם וגם- יש את הרגעים האלה, של הבהירות הבלתי מתפשרת, בהם אני צוללת פנימה ומרגישה שלמה: הרבה זמן חשבתי שאני צריכה להחליט; אני ישראלית או לא, אני אמנית או בהייטק, מעדיפה לבד או בחבורה, בטבע או בעיר, קריירה או זוגיות/משפחה... ובכל פעם שפניתי לכוון אחד, הרגשתי אשמה/בושה שאני לא עומדת בקריטריונים של הכוון האחר (שבכלל לא פניתי אליו או השקעתי בו, כן? כי ככה אני, הגיונית) 

ודווקא הפנדמיה פתאום ניקתה אצלי קצת את המקום הזה, שקצת כל הזמן מתנצל. 

 

כי כן אפשר גם וגם, וגם אפשר פאזות של את זה עכשיו ומשהו אחר אח״כ, הכל עניין של שיווי משקל.

חבר ישן אמר לי פעם ״את כן יכולה שיהיה לך הכל, רק כנראה שלא ממש ממש באותו זמן״

והאמת היא, שלפחות בשבילי, אי אפשר שלא ׳גם וגם׳ (נו, זה משפט מוזר, אבל הבנתם), כי אני גם הבפנים וגם הבחוץ, ועם רק אחד מהם, אני לא באמת יכולה לשרוד, לפחות לא לאורך זמן. 

 

אז גם אמנית, גם בביזנס, גם ישראלית, גם באמריקה, גם רווקה... יש עוד, אבל נתחיל מכאן:

 

ואללה רווקה.

אין ספק שזה פן בזהות שלי שלקח לי יותר זמן להתחבר אליו. הרי בארץ גדלנו על ׳היא עדיין רווקה??! מה לא בסדר איתה?׳ ובכן, גבירותי ורבותי, הכל ממש בסדר :) הבדל משמעותי אגב, בין הארץ לניו יורק או אירופה, הוא לגיטימיות הבחירה בחיי רווקות ו/או נטולי ילדים. וכן, קל ונחמד יותר להיות רווקה בת 40 בניו יורק מאשר בארץ, כשלא שופטים אותך על כל צעד ושעל או מחליטים בשבילך שאת בטח לחוצת ילדים/חתונה, ובמיוחד כשלא נורא קשה למצוא אנשים בסטטוס דומה בגיל שלך להתרועע איתם (שגם איתם, אגב, הכל ממש בסדר).

אז אני לא אומרת שזה לא קשה לפעמים, לא אומרת שלא אשמח לזוגיות שתתאים, אבל בטח לא לחוצה על שום דבר וכרגע, זה גם לא הדבר הראשון בסדר העדיפויות.  

תופעה מוזרה ומביאת עצבים שקרתה לה פתאום תוך כדי סגר ראשון, שני ושאר פינוקים, היא שחברים מהארץ דווקא, פתאום התבלבלו לחשוב שהאינסטוש זה המציאות והתחילו לשלוח לי הודעת בסגנון ״טוב, את רווקה/בלי ילדים, אז קל/כיף לך בכל התקופה הזאת״. ועל זה נאמר ״חחחחח.... ואללה.״ 

אז בלי לפרוק את כללללל הסעיף שהערה כזאת מעלה לי- חמודים, שתי נקודות למחשבה:

1- קחו אחריות על הבחירות שלכם גם כשהחיים הם באסת עולם: התחתנתם? הבאתם ילדים לרגעים קטנים של אושר ועכשיו אתם איתם 24/7 ובא לכם למות? מבינה שזה קשה ומבאס ואם אני זמינה נפשית, אשמח לדבר איתכם ולתמוך, אבל אל תגררו אותי לתוך התסכול שלכם, יש לי מספיק משלי, תודה. לא טוב לכם? תשנו. לא רוצים לשנות? סבבה, שבו בשקט.

2- אין לכם שמץ של מושג איך זה להיות בסגר לגמרי לבד ועוד ביבשת אחרת. אני לא יכולה לרמות סגר ולקפוץ להורים בשבת או בחג. אני כאן, אמנם בלי ילדים שקופצים לי על הראש כשאני מנסה לעבוד, אבל שמונה חודשים בלי חיבוק, בלי שמישהו ינחם ויבוא לישון לידי בלילה (אפילו חברה! שלא לדבר על דייטים בזמן מגיפה שעוברת באוויר...) שמונה חודשים של לדבר לקירות (או לזום, כי בשלב מסויים זה נהייה קצת דומה) ודיכאון וחרדה שוואלה, מתמודדת איתה בעיקר לבד, (רכבת ההרים ממקודם? אז זה זה) עם הרבה (הרבה!) ספורט וכמה חברים ממש טובים שאספתי לי בדרך. אז קל או כיף לי? ממש לא. מתיש ונמאס, בדיוק כמו שלכם, רק ממש אחרת.

אז בקיצור, סתמו.

D7724D7F-8E77-469F-AA94-30F6866A2CE9 2.J

ישראל? אמריקה? של מי את, גיברת?

אז מסתבר שזהות ושייכות הן נזילות ומשתנות כל הזמן. כשרק הגעתי לכאן היה די ברור שאולי אני גרה בניו יורק, אבל כל האמריקה הזאת- היא לא ׳שלי׳. 

עד ממש לא מזמן עוד התחבטתי בשאלה של איפה אני על סקאלת ה׳או זה, או זה׳׳:

החגים האלה, המגניבים-אבל-בעצם-דתיים, הם שלי? חדשות ופוליטיקה- של פה או של הארץ? לאט לאט (או תוך שש-שבע שנים...) אני מוצאת שאני במקום קצת אחר בתוך המסע הזה גם אם לא בטוח שזה היעד הסופי; פתאום אני קצת יותר כאן, כל מה שקורה כאן יותר נוגע בי ולי ולאנשים שיקרים לי והכל טיפה יותר אמוציונלי. 

המגיפה העולמית והתעוררות המאבק החברתי פתאום הציבו לי מין מראה מוזרה. ׳למה את בכלל נשארת שם? שאלו, ועדיין כל מיני שואלים. ׳מה לך ולמאבק החברתי פה?׳ בשיחות עם חברים ישראלים בניו יורק, אני פתאום מבינה שאנחנו לא באותו מקום; הם אמנם גרים פה, אבל לא מרגישים שזה שלהם . והבחירות!! אוי הבחירות! לא חשבתי שזה ישפיע עלי כל כך! בשבוע שלפני ההכרעה לא ממש הצלחתי לישון וביום שבת, אחרי ההכרעה, מצאתי את עצמי נוסעת באופניים לחגיגות בטיימס סקוור לצלילי ׳America the beautiful’, ליבי מקפץ משמחה וגאווה ועורי סומר. מכירים את ההרגשה של לראות מטוס עם דגל ישראל נוחת או ממריא במדינה זרה? כשהלב מתמלא גאווה ושמחה וידיעה שלא משנה מה, יהיה בסדר?- אז כזה, אבל ניו יורק. ולא רק ניו יורק- אמריקה. וזה נושא אולי לפוסט לגמרי אחר- אבל זאת הפעם הראשונה, מאז שעברתי לפה, שכל כך הרבה ניו יורקרים מנופפים בדגל ארהב בגאווה. בתור עיר שתמיד היתה גאה בכמה היא ׳לא אמריקה׳, יש עכשיו מיון תחושה באויר של ׳זכינו במדינה שלנו בחזרה, וסוף סוף אנחנו גאים להיות גם אמריקאים׳!

אני צופה בדגל מתנופף ופתאום זה נופל עלי: זה גם הבית שלי. ואני אלחם עליו ועל העתיד שיכול להיות פה. 

אז מה? זהו? את לא חוזרת לארץ? את לא ישראלית יותר? 

המפף. התשובות לפי הסדר- ׳אולי כן, אולי לא. מאיפה לי מה יקרה מחר?׳ וזאת תשובה שלא השתנה מאז שעברתי לפה. 

והתשובה לשאלה השניה טיפה מורכבת: להסיר כל ספק- כן, אני כן. תמיד אהיה קודם כל ישראלית. אבל אני כבר לא רק ישראלית, אני ישראלית שחיה בניו יורק. ולמרות שישראל היא תמיד ה-בית שלי, ניו יורק היא גם בית: הזהות שלי הפכה דואלית: גם כאן אני גם וגם: אז כן, החגים האלה הם גם שלי (ולא רק בגלל שהם מגניבים), המאבק החברתי לשוויון הזדמנויות הוא גם שלי, והבחירות האלה (של אמריקה, כן?) הן גם על העתיד שלי. העקרונות שהם מי שאני תקפים גם כאן וזה לא לוקח או מוריד בכלל מכמה שאני גם ׳שם׳- בארץ; בסגר ובמצוקות קורונה, בבלפור ובכיכר, בקידוש יומשישי ובחגים (עכשיו בזום!) כאילו מעולם לא הייתי רחוקה יותר וגם קרובה יותר בו זמנית. 

 

אז הנה אני, איפשהו בין שתי המדינות שלי שנלחמות על זהותן ותוך כדי, יוצרות את זאת שלי:

פלואידית, דינמית וגמישה שזורמת כל הזמן, שכל מכה קטנה בכנף דווקא כן משנה בה משהו וכל דקה שעוברת, גם אם היא מרגישה כמו שנה, מעצבת אותה טיפ-טיפה גם וגם; גם לכאן וגם לשם.

גם שלי. בחירות באמריקה.

גיליון ספטמבר

Ready? Reset, Go!

Photo from Alisa Mick.jpg


ניו יורק, ספטמבר, עדיין קורונה. העיר הולכת ומתרוקנת מחד, ונאחזת בחיים מאידך. אני צופה בעיניים כלות במה שנראה מפה כאילו כל שאר העולם חוזר למסלולו; בארץ, למרות כותרות אתרי החדשות, נראה כאילו הכל סבבה, על גל ה׳נו, יהיה בסדר׳, אירופה יצאה לחופשת קיץ וכבר כמעט שכחה את קורות החודשים האחרונים, ורק העיר שלי כאן, ניו יורק האלמותית, עצורה ונצורה, משחקת בלהיות מבוגר אחראי, כמעט יחידה בכל האמריקה הזאת. 

כבר ספטמבר. אמאל’ה, כבר סוף הקיץ, וכמעט שנה חדשה...
התחלה חדשה? לא ממש. השנה הזאת, שנת קורונה, מרגישה קצת כמו חיים במימד אחר, בקצב שונה ממה שהתרגלתי. אז מה כן? הערכה מחדש של המצב, ההבנה שזה מה יש.
שינוי מהותי הרי לא יתרחש בקרוב, ואין למה לחכות ל׳חזרה לשגרה׳, מה שקורה עכשיו זו-זו השגרה (כנראה שבאמת להכל אפשר להתרגל...) אז עכשיו זה הזמן ל-Reset, לחשב מסלול מחדש של החיים עצמם. לאן הולכים מכאן? מה באמת השתנה והאם כל מה שעדיין בחזקת ׳לא חוזרים לשגרה׳ הוא רק הסחת דעת ממה שחשוב באמת?
למרות ש׳אין כל כך לאן ללכת׳, וכרך התרבות והבידור עדיין על הולד עד הודעה חדשה, פתאום שוב הפכתי עסוקה והחיים שלקחו קצת הפסקת ׳עכשיו אופים לחם׳ ועברו להילוך ראשון מקרטע אי שם במרץ, מתחילים לתפוס שוב קצב הסטרי של קיץ. כבר אפשר לפגוש חברים לדרינק תחת כיפת השמיים, (מישהו בכלל זוכר שלפי החוק אסור לשתות פה אלכוהול ברחוב..?) ומשמח ממש לטייל בפארקים או על גדת הנהר ולראות הופעות חיות של הרכבים ספונטניים. 
ניו יורק של התיירים עדיין ריקה ומוזרה; הטיימס סקוור ריקה והשדירה החמישית די שוממת ביום טוב, כל החנויות המפורסמות עומדות ריקות. 

IMG_0013.JPG
Photo from Alisa Mick.jpg

אבל ניו יורק של המקומיים- איכשהו שוקקת; מסעדות ממציאות את עצמן מחדש ותוך התפרשות על פני כל הרחוב, יוצרות מין מרחב כייפי כזה שקצת מזכיר את אירופה וגם את תל אביב, בארים שכונתיים הופכים יותר אינטימיים ויושבי השכונה משקיעים בהם יותר. אפילו רופא השיניים שלי פצח בנאום נלהב על התחביב החדש שלו לחקור ולתמוך במקומות שכונתיים. מיותר לציין שלא ממש יכולתי לענות לו...
למרות שינויים תכופים של יום גשם, יום לא, מזג האויר די מושלם. אני די מרוצה מהתחביב החדש שלי לשייט ברחבי מנהטן על אופניים, מה שלא הייתי מוכנה בכלל לשקול בימים כתיקונם, ולקפוץ לברוקלין או אסטוריה בסירה (סירה! היי חברים, אני חיה על אי!)
בנתיים, אני עדיין מקפידה על הרפתקאות רק באויר הפתוח ולמרות הבטחות החיטוי וחוסר הצפיפות, עוד לא אזרתי אומץ לנסוע בסאבווי. 🤷🏻‍♀️

דייטים- זה קורה! 
כן, זה מוזר למדי. דייט ראשון קלאסי הפך לפיקניק באוויר הפתוח ממרחק בטוח, ולהוריד מסיכה פתאום הפך ל׳פירסט בייס׳ החדש. אז נכון שזה קצת נחמד לקחת דברים באיזי (קולה של סבתא שלי מהדהד לי בראש ״יש לכם נושאי שיחה משותפים?״), וגם די הזוי לתת ולבקש פתאום דו״ח מגיפה מהצד השני, עוד לפני שהחלטתי אם בא לי בכלל להתקרב למרחק הידבקות... אבל היי! אנשים חדשים! כאלה לא פגשתי באלף שנה שעברו מאז מרצרואר! 
אין ספק שקורונה, או גיל 40, או שניהם, הורידו לי כאפת ׳תכנות מחדש׳ גם כאן. לראשונה מזה מלאאאאא זמן, אני מוצאת את עצמי יוצאת לדייט בלי לחשוב מה הלאה, בלי לקוות ולתכנן, רק להנות מהרגע שעוד רגע יחלוף ויביא איתו... מה? לא יודעת ולא בטוח שזה מאוד משנה. הרי מאיפה לי מה יקרה מחר? או עוד נגיד, שעה? בקטע מוזר, אני מוצאת את עצמי בחילופי תפקידים כשהבחור (!) מתחיל לשאול על ציפיות להמשך (awkward moment) ואני כזה ב׳רגע רגע, אפשר שניה רק להתרכז בזה שסתם כיף ועוד לא מתנו׳...?

איי איי איי, כבר סוף הקיץ, בתוך כל המשכיות החיים הזאת, פתאום מאיימת עלינו עננת החורף הזה שתכף מגיע- והיא אולי מפחידה מתמיד. העיר עוד לא לגמרי נפתחה ותכף, גם מה שפתוח ברחוב, יתחיל להסגר. ראש העיר הנחמד שלנו כבר הודיע שלא יאפשר פתיחה של כל הבפנוכו עד שיהיה חיסון ואנשים כאן תוהים אם בכלל יהיה מה לפתוח מחדש עד אז. תכלס, למרות שאחוזי ההדבקות והתחלואה כאן הם מהנמוכים במדינה כבר כמה חודשים, אין ספק שהעיר די בטראומה; לא רק שחטפנו את הוירוס הזה ממש חזק בהתחלה, אלא שאני לא מכירה ניו יורקי אחד שלא מכיר אישית מישהו שלכל הפחות חלה. 
ובנתיים, תאטראות, מסעדות, מועדונים, גלריות נסגרים לצמיתות בקצת מסחרר. נראה שהעסק שמרוויח הכי הרבה בתקופה הזאת הוא אורזים ומובילים- כל מי שיכול להרשות לעצמו מחשב מסלול מחדש ועוזב את העיר לאנשהו אחר; ירוק יותר, זול יותר, כזה שנראה כמו רקע וירטואלי בזום. נוטשים ספינה טובעת? הרבה קולות מתווכחים פה האם ניו יורק אי פעם תחזור לעצמה. ואולי ׳לחזור לעצמה׳ בכלל לא צריכה להיות המטרה; אלא התפתחות לכוון לא צפוי, מעניין ומרגש ומאוד שינה ממה שכבר הכרנו. חלק מהתחזיות לעיר דווקא מעודדות את ׳בריחת העשירים׳ וחזרתם של האמנים המיוסרים באמת. אפילו סיינפלד יצא להגנת העיר, במאמר תגובה לאיזה דוש בלינקדאין.

זאת ניו יורק, אחרי הכל, מעוז החיים והקשיחות, ואם יש משהו שהעיר הזאת הוכיחה לעולם, זה שלא משנה מה תזרקו עליה, היא כבר תדע לחשב מסלול מחדש.

גליון יולי

תמונת מצב

IMG-20200718-WA0006.jpg

מאירה

כמעט חצי שנה קורונה. שני נרות ריחניים. קקטוס תודה מהעבודה. תחתית לכוס עם מפת הסאבווי של ניו יורק שתומי תפרה לי. קופסת גפרורים. עט. פרטים על שולחן פינת האוכל ששינה את ייעודו למשטח עבודה. גם הוא כמוני קצת איבד את זהותו עם חלוף הימים שנדמים כנצח. קצת שכח שפעם הגישו עליו ארוחות מרובות מטעמים, קצת שכח שפעם היו אורחים. 

 

כבר אוגוסט, כמעט. השולחן עדיין משמש עבודה. לפעמים גם הספה בסלון, הרצפה במטבח. הנרות לפעמים דולקים, לרוב כבר לא. הקקטוס מזמן נפח נשמתו ואת תומי והסאבווי לא ראיתי מאז מרץ. האנדרנלין והפחד שליוו את תחילת הסגר דעכו גם הם. כנראה שיהיה בסדר. לא ברור איך, לא ברור מתי, אבל להכל, מסתבר, אפשר להתרגל. 

ניו יורק בחוץ. כבר לא בירת קורונה, אבל עדיין נאבקת על חייה, מתנגנת ברקע כמו תקליט ישן, שרוט, שרק מדי פעם עוד מצליח לאחוז קטעים שלמים של מנגינה. עוד תאטרון נסגר, עוד מסעדה קטנה, עוד עסק מקומי שלא מחזיק מעמד לבד, חברים עוזבים את העיר, כי כמה אפשר. ברקע סקסופון בודד על רקע הפארק, מזכיר שאריות של קסם מפעם, מזמן, לפני כמעט רק חצי שנה. אנשים ממוסכים על שמיכות קטנות במרחקים קצובים יושבים לפיקניק בצהרי היום. ואני מלאה לאות. לאות של צהריים. לאות של אי ודאות. לאות של געגוע למשפחה, לחברים, לאנשים חדשים ורנדומלים, לעצמי. לאות שמתפוגגת כשאני יוצאת לאור השמש, אל האי הקטן שבלב הנהר, ומניחה לשמש לשזוף, ללטף. לציפורים ולעצים להזכיר לי שהעולם והזמן, נוע ינועו ואני בתוכם. וחיוך

גליון מרץ

נפלאות ימי הקורונה

ערב, ניו יורק, שבוע 1# פרולוג לזמן קורונה;

העיר שלא עוצרת, מאיטה מרוצתה ועוברת להליכה מתונה. ביום בו תאטראות ברודווי סגרו שעריהם אנשים פתאום התחילו להבין את חומרת המצב: ״זה יותר גרוע מ-9/11״, הם אומרים‪.‬ מצד שני, בסביבת רדיוס ארבעת הבלוקים שלהם, עדיין אוחזים בשריד מציאות מוכרת וממשיכים בשגרת חייהם הלא שגרתית בכל הכח. הולכים לחדר כושר, מנסים להספיק עוד אודישן, יוצאים בערב לפאבים או מסעדות שפתאום קל יותר להשיג בהן מקום, נוסעים ברכבת שהולכת ומתרוקנת מיום ליום, מנסים לשאוב עוד טיפת חיים מהעיר שנשימה הולכת ומכבידה עליה והיא לאט לאט הולכת ומאיטה, לאט לאט הולכת ונסגרת, סוגרת ומצטמצמת עוד בלוק ועוד בלוק עד שכמעט הכל נסגר ופשוט נשארים בבית. 

קצת דרומה מכאן עוד יוצאים בבוקר לקחת קפה, ובערב לקוקטיילים טו-גו, קצת כדי לתמוך כמה שאפשר בעסקים הקטנים שאולי ישרדו את הקטסטרופה הממשמשת ובאה, וקצת כדי להרגיש את הלב הניו יורקי ממשיך לפעום, חדורי שליחות שמירת המוניטין של העיר, שחלילה לא תנום ולא תישן גם ברגעי משבר שכאלה. חברים נפגשים ברחוב, נעצרים שני מטרים זה מזה, יוצאים לרכיבות אופניים ארוכות טווח, חשים את רוח אשליית החופש חובטת בפנים.

ניו יורקרים אנחנו. עברנו את סנדי ואת 9/11. נעבור גם את זה. 

IMG-20200411-WA0000.jpg

ביום שני בבוקר קפצתי למשרד להביא דברים אחרונים מהשולחן שלי. וול, ׳קפצתי׳ זה לא ממש תיאור מדוייק... קודם כל נלחמתי בהתקף פאניקה קל של לצאת ממתחם הבית הבטוח, אחכ עליתי על מדי-קורונה, התחמשתי באלכוג׳ל ויצאתי למשימה. שלט של STAY HOME קיבל את פני באוטובוס ואחריו קרון רכבת שומם כמעט לחלוטין. הזוי איך ספסל פנוי בסאבווי, שבדרך כלל מרגיש לי כמו זכייה בלוטו נראה פתאום כקלחת פטרי מסכנת נפשות. אל תגעי בכלום, אל תגעי בכלום...

אני יורדת מהרכבת במיד-טאון מנהטן. האזור נראה כמו סט של סרט אחרית הימים. הרחובות ריקיםת למעט כמה הומלסים חצי ערומים, רכב בודד פה ושם וכמה עובדי נחיצות. הבניין פתוח, השוער החביב עלי סיסל את העמדה שלו ב- Police! Don’t cross! כדי שאיש לא יתקרב. אנחנו מנהלים שיחה מתגעגעת לימים של חיבוקי בוקר כתיקונם לפני שאני עולה למשרד, אוספת כמה דברים חיוניים (וגם קצת נדהמת מכמות בקבוקי האלכוהול ושקיות קפה שחור שיש לי במגירה...) ויאללה, הביתה. בדרך לרכבת עוצרת להשתומם, לא מצליחה להכיל את עוצמת הרגע. כיכר הזמנים ריקה.

IMG-20200411-WA0001.jpg

כיכר הזמנים ריקה

צילם עידו סימן טוב idost_ny

הישראלים, הם הכי מחמירים. 

כלואים בין החדשות של הארץ לאמריקה, כבר לא לגמרי בטוחים אילו הנחיות שמענו באיזה אתר, אנחנו בין הראשונים להפעיל מנגנון השרדות רווי מלחמות ונצמדים להנחיות מהארץ. נסגרים בבתים, לא מביאים בייביסיטר שחלילה תביא איתה חיידקים מהרכבת, מתרחקים מהפארק ההומה אדם עדיין בימים של שמש, וקונים ערימות של קפואים ושימורים הרבה לפני הסטריית ניר הטואלט. ״יש לך מספיק אוכל?״ הוואצאפ לא נח לרגע, והמקרר האמריקאי שלי, עמוס לעייפה, לומד הכנה למלחמה מהי. אוכל עדיין לא חסר, במלחמה המוזרה הזאת, אבל משום מה, אולי מהצבא, אולי מהצופים, העובדה שיש לי תירס וטונה בקופסת שימורים ואפילו במבה בשקית קטנה, משרה עלי קצת תחושת ׳יהיה בסדר׳

שבוע #1- דייטינג בהסגר

בימים הראשונים חשבון הטינדר שלי עוד מבעבע הצעות מפוקפקות סטייל ״רוצה להכנס איתך לבידוד״ (אני: פרצוף מבועת ו׳אנ-מאטצ׳ ששמור בדרך כלל לדיק-פיקס בתגובה), בשבוע השני הוא כבר דומם. אין פוטנציאל לפגישה, אז אין סיבה בכלל לדבר. בשבוע השלישי, פתאום קולטים שהמצב לא הולך להסתיים בקרוב, ולאט לאט מתחילות שיחות שאולי מתישהו יובילו לאנשהו. חברה בעיר מספרת לי שהיא עברה לנוהל ״דייטים במאה ה-18 עם הקלות טכנולוגיות בחסות המאה הנוכחית״, כי היא רק פגשה את הבחור פעם-פעמיים לפני תחילת הקסטרופה. למזלה הם גרים די קרוב, אז פעם בשבוע נפגשים לטיול ממרחק בטוח,  מכסים את פניהם בצעיף נגד ביישנות וקורונה, לא מחזיקים ידיים ולא מתקרבים. חברה אחרת עברה להתבודד בדירת בן הזוג במין קפיצה לא מתוכננת במערכת היחסים, וחבר מספרד מספר שהשכן שלו, שיש לו חברה חדשה, ׳שובר בידוד׳ ומתגנב בלילות ומתחמק מהמשטרה כדי לפגוש אותה.

פתאום ׳אונליין דייטינג׳ הופך חוויה קולקטיבית גם אם לא באמת נפגשתם באפליקציה. מוזר איך תוך קצת יותר משבועיים העולם מתחיל להסתגל למציאות ההזויה הזאת. 

ואני פה, מתגעגעת. לא רק לדייטינג, או סקס (טוב, גם...) מתגעגעת למגע אנושי, לחיבוק, לאיזה כיף. פתאום מקנאה באלו שכלואים בבית עם בני הזוג והילדים, או אפילו עם איזו חית מחמד. קשה לי עם כל זמן המסך הזה. זום-זום-זום לעבודה, למשפחה, לחברים, לאימון... איף. 

 

IMG-20200411-WA0002.jpg

עיר בהסגר

העולם כמרקחה

אני מדברת עם חברים מאיטליה וספרד, ועם חברים גרמנים שלראשונה ממש שמחים להיות חלק מאומה שפשוט מצייתת להוראות ואיכשהו שומרת את אחוזי התמותה נמוכים נמוכים. אצלינו החדשות נעות בין נשיא שלא מאמין לוירוס, לילדי קולג׳ שעדיין חוגגים בחופי פלורידה, ואי אחד של שפיות בדמות מושל ניו יורק, שמתגלה כאולי הדבר ההגיוני היחיד בכל הכאוס הזה. 

לפתע חדשות מברוקלין נראות רחוקות והזויות כאילו הגיעו ממעבר לים ואני מבינה שהדרך היחידה לשמור על שפיות היא להתחיל לצמצם ולסנן את כמות החדשות היומית שלי וכמו אלכוהוליסט בגמילה, פשוט להניח למה שאין בכוחי לשנות, כולל חבורת האידיוטים החוגגים בחופים או יוצאים לסנטרל פארק ביום של שמש. הרי כעס, חרדה ומרמור רק מחלישים את מערכת החיסון, שחשוב כל כך לתחזק אותה עכשיו. 

לאט לאט מפתחת סוג של שגרה- קמה כל בוקר מוקדם ויוצאת לטיול או ריצה על גדת הנהר עוד לפני שיש נפש חיה בחוץ. חוזרת הביתה, אימון לייב מול מסך, מקלחת ומתיישבת לעבוד... וחוזר חלילה. לא יודעת איזה יום היום, לא יודעת מה מחר ולא יודעת למה זה משנה...השבוע לא נגמר, ואני קצת מתחילה לדעוך

שבוע #2-ספאניש הארלם וויבס וגלגלי הצלה;

 סמול-טוק קורונה החליפה את שיחת מזג-האויר בכל שיחת עבודה וכל הוואטצאפ שלי מלא הודעות קורונה מצחיקות למחצה. פתאום מכה בי חוסר הודאות ומוריד אותי בבום לנבכי דיכאון, הכל מתערפל, המחשבות מתקדרות ומחמירות אחת אחרי השניה, הלחץ המצבר בגוף שלי מרגיש מוכן להלחם בחזית, אבל אין לי מה לתרום למלחמה הזאת, חוצ מלהשאר בבית.

 

בוקר; צלילי סלסה לטינית מתנגנים בעוז מרכב חונה בכביש ופוצעים את בועת הדיכאון שלי. אני יוצאת לרכוש מזון ופאפו, הפורטוריקני שמדי פעם בא לתקן לנו דברים, רואה אותי ודואג שאקבל בננות בחינם. אני חוזרת לדירה. מוזיקה מתנגנת ברחוב מרמקול מזדמן. פתאום זה מרגיש כמו בית, כי כולנו באותה סירה. ת׳נק גאד פור ספאניש הארלם. 

 

כושר, קדימה, כושר; (לא פרסומת, אבל קצת כן)

קרב מגע, בייבי! לפני אי אלו חודשים כשרועי סיפר על ׳אתגר הקרב מגע׳ חשבתי שכל הסיפור הזה מוגזם בשבילי. ואז אליה לא הפסיקה לבקש שאבוא להתאמן איתה. בסוף באתי לשבועיים ניסיון במחיר מגוחך. מה אגיד לכם, אחרי שבועיים כבר נזכרתי שאני אוהבת שצועקים עלי בחביבות קשוחה ונרשמתי לתוכנית של חצי שנה. 

ואז- קורונה!  חדר הכושר (הרגיל) שלי סגר את שעריו ואני נשארתי עם תוכנית קרב מגע אונליין, קהילה של פיייטרים ולידר ישראלי שיודע לתעל משברים לנאומי מוטיבציה. עם גישה של״זה מה יש, ועם זה ננצח״ ו-״מה שלא הורג- מחשל״, וצוות מאמנים שבאמת אכפת לו עד כדי שליחת הודעה לראות מה איתי אם לא באתי לשיעור (אונליין, כן?!?), אפילו אני השתכנעתי שאיכשהו נצא מהצד השני חזקים יותר. כרגע, אני נאחזת בכל טיפת חיוביות שרק אפשר, וכל אימון שכזה (כל בוקר!) מרים לי את הראש מעל המים, ממלא אותי תקווה, ומזכיר לי (שוב) מי אני בעולם הרגיל.

אז תודה :)

IMG-20200411-WA0003.jpg

סיבה לקום בבוקר - HITFIT !

בואי נרקוד עד אור הבוקר-

מסיבת זום איז א ת׳ינג!

 

בהתחלה הייתי סקפטית, כי זה נשמע די מעפן. אז הצטרפתי כדי לתמוך בדיג׳י (שלמען ההגינות- הוא גם דיג׳י מעולה וגם בנדוד שלי).

א-בל!!!! מ ס ת ב ר שזה לא מעפן בכלל! איכשהו מצאתי את עצמי רוקדת במשך שלוש שעות בפיג׳מה, בחדר האינטימי שלי אל מול מסך מפוצל בו רוקדים עוד 60 איש. היה כה כיף ולכמה שעות מוזרות שוב היה הכל הגיוני ושכחתי את שאר העולם. 

IMG-20200411-WA0004.jpg

מסיבת זום

בוקר, ניו יורק, שבוע #3. 

אני מתעוררת לקול ציוץ הציפורים, קרני השמש מפציעות מבעד לוילון ואני מחייכת למשמע קולה של מיס סמית׳, השוטרת שמופקדת על בי״ס הסמוך, מזמרת לי ״סטנד ביי מי״ מתחת לחלון.

אין לימודים בימי קורונה, אך ביה״ס פתוח לכל ילד שרוצה או זקוק לארוחה שמחולקת חינם. רבע שעה אחרי, אני לבושה בבגדי הריצה שלי, כולל כפפות וצעיף קשור על הפנים, מברכת את מיס סמית׳ ב׳גוד מירנינג׳ שמשיבה לי במבט מחייך, ויוצאת לרוץ בעבר הנהר. אין נפש חיה ברחוב בשעת בוקר מוקדמת זו, בדרך חזרה ודאי יעברו על פני כמה מבוגרים שמנצלים את השעה המוקדשת להם בסופרמרקט שמעבר לרחוב.

בדרך לנהר כמה עובדי תברואה נדים לעברי בראשם בברכת בוקר טוב, תרים בעיניהם אחר רצי-אורח מוקדמים, כאילו מחפשים איזשהו קשר אנושי בימים של בידוד. אולי רק דימיינתי. 

מעבר לנהר שוכן לו Randall’s island. כבר שלוש שנים שאני גרה בהארלם המזרחית ושלוש שנים מבטיחה לעצמי שאקפוץ לבקר. הרי הוא ממש כאן, כמעט בחצר האחורית שלי, אך רק עכשיו, בשבוע שעבר לזמן קורונה, חציתי את הגשר בפעם הראשונה וגיליתי מפלט קטן ונחמד מהעיר; מסלולי ריצה ריקים ופסטורלים, דשא שנושק לנהר ושקט. שקט ממנהטן הרועשת עדיין, שקט מנהמת המכוניות על הכביש המהיר. נחמד לרוץ כאן בבוקר לבד. רץ בודד חולף על פני ומניד בידו לשלום.

אולי לא דימיינתי. נראה שדווקא הסכנה הטמונה בכל עובר אורח חולף פתאום ניערה את הניו יורקרים מקרירותם הקבועה, מעניקה חשיבות מחודשת לניד ראש, הנף יד ואפילו חיוך ממרחק בטוח. וולקאם קורונה. אם כבר באת, אולי תשאירי אחרייך גם קצת נפלאות בנוסף לכל הצרות. 

בוקר טוב שיהיה. 

IMG-20200411-WA0005.jpg

אי ירוק בים

 

גליון פברואר

מתי זה כבר לא "רילוקיישן"?

האמת, אני לא יודעת.

כשקיבלנו את השאלה הזאת (תודה, עפרה!) גיחכתי כי הנחתי שזאת עוד גרסא חמודה של ׳נוו... מתי תחזרי׳ (וגם לשאלה הזאת אני לא יודעת את התשובה), אבל אז עצרתי לרגע לחשוב - מתי זה באמת כבר לא רילוקיישן, אלא סתם מקום שעברת לגור בו? ומה בכלל ההבדל? 

IMG-20200212-WA0046.jpg

עדיין רילוקיישן? זו השאלה

בואו נעצור שניה ונתפלסף, כי אפשר; מה זה בעצם ׳רילוקיישן׳? בסה״כ ״מיקום מחדש״, אמנם הנוהג הוא שזה בד"כ מהעבודה ובד"כ לטווח קצר, אבל החיים משונים ומגוונים ומי בכלל יודע מה באמת יקרה? הרי גם החזרה לארץ, אם וכאשר הוא קורית היא ׳מיקום מחדש׳. לא פחות קשוח, אגב. ועדיין לא שמעתי אף ישראלי שמתייחס לזה כ׳רילוקיישן חזרה׳, כי אז ההנחה היא שנשארים.  

אם נמשיך בהתפלספות, יש הבדל בין ׳האם מתכוונים לחזור׳ ל׳האם מתכוונים להשאר׳ (ולא, זה לא אותו דבר)...

כשעברתי לפה, למודת שברי תוכניות ומעברים מהפעם הקודמת שבה חמש שנים בגרמניה התחילו בהבטחה לעצמי ש׳שנה, גג שנתיים בגרמניה והייתי פה׳, אמרתי שאין תוכנית. ׳אין תוכנית! אין תוכנית. חיים. נקודה׳ אמר פעם אסי דיין ב׳החיים עפ״י אגפא׳ (וואי, מאיפה הפלאשבק הזה עכשיו) וצדק. לניו יורק עברתי בלי תוכנית. שנה? שנתיים? בינתיים עברו כמעט שבע ואני עוד פה, מגלה את עצמי כל יום מחדש. נשארת פה לנצח? רוצה לומר שלא. לא יכולה אפילו לדמיין את עצמי בעיר הזאת לטווח של כל החיים. חוזרת לארץ? אולי. עוברת למקום אחר? סביר שמתישהו. כי מה הם החיים עצמם אם לא רילוקיישן אחד גדול? 

IMG-20200212-WA0047.jpg

בית. קוים לדמותו

נטלי כתבה שרילוקיישן זה בלב. אני חושבת שהיא צודקת.

״איפה הבית שלך?״, שאל אותי מישהו שלשום ולהפתעתי התשובה היתה ברורה מתמיד: הבית שלי זה איפה שהירקות טעימים, המלצרים מפנקים, האנשים צועקים, אמא מכינה חמישה סירים, החברים הם כאלה שמבינים מה רציתי לומר כשאני רק אומרת ׳נו, הזה של הזה׳, ובכלל המקום הזה שבו פוגשים מישהו ברחוב לדקה וזה מרגיש כאילו כבר הכרנו מתישהו, פעם מזמן. 

זה מפסיק להיות רילוקיישן כשאת קמה יום אחד וישראל כבר לא תרגיש כמו בית וניו יורק כן. באופן מוזר, ככל שאני פה, היום הזה הולך ומתרחק. 

נכון להיום, אני גרה בניו יורק. באופן זמני, גם אם זה לא ברור כמה ארוך או קצר ה׳זמני׳ הזה.

אז כן, עפרה, אני עדיין ברילוקיישן :)

IMG-20200212-WA0048.jpg

טוסט רגיל. גם סוג של בית

גליון נובמבר

לידתה של דודה (מאמריקה)

IMG-20191220-WA0010.jpg

סלפי בטן ! רגע לפני

אז מתי את יולדת? 

שנה בתוך הרילוקיישן ואחותי הקטנה מצפה לילד ראשון. ילד ראשון שלה, ילד ראשון במשפחה הגרעינית שלנו, נכד ראשון לשני הצדדים. אחיין. 

אז מארגנת את הכל סביב זה, שמה את החיים שלי בהולד, ונוסעת לארץ סביב התאריך המשוער. לזכותה של אחותי יאמר שהיא לא נתנה לי לחכות הרבה. 

קצת תמונות עם הבטן ויאללה-לחדר לידה. 

ביד חזקה ובזרוע נטויה השאירה היולדת את שתי הסבתות המיועדות בחוץ (ואותי איתן כדי לשמור שאף סבתא לא תעבור על החוקים) ובחרה לחלוק את הרגע (הארוווך) עם האיש שלה.

חיכינו חיכינו, ציפינו ציפינו ובסוף-נולד האחיין, ו- ואללה, יצא תינוק ככל התינוקות. קטן, חמוד ומקומט.

פאסט פורוורד. הילד בן שבוע. ברית מילה והכל ואני מרגישה שאני שם בעיקר כדי לתמוך ולעזור לאחותי לתפעל את המצב הכה מטלטל ומשנה חיים הזה. והתינוק- תינוק.

לתומי חשבתי שאגיע לעשות בייביסיטר כדי שהיא תוכל קצת לנוח, אבל רק הגעתי והיא: קחי את העגלה, אנחנו יוצאות לסידורים. 

ילד בן שבועיים ואני מוצאים את עצמנו בקניוןשהוא בודקים בגדים בקסטרו. אחותי בסידורים בבנק. 

הוא משמיע קול ומתבכיין קצת, אני מוציאה אותו, עטוף בשמיכתינוק מחבקת אל חיכי, משום מה הוא מיד נרגע ואני ממשיכה לדפדף בין הבגדים. מוכרת משועממת צולבת אותי במבט ביקורתי. 

הלו, אני לא אמא שלו, אני רק מקבלת הוראות מהנינג׳ה שכרגע בבנק, סעי.

שלושה חודשים אחרי. 

לא זוכרת למה שוב הגעתי לארץ (בטח עבודה) והפעם כן סונג׳רתי לבייביסיטר:

בוקר והתינוק פעלתן. לקח לו בדיוק כמה דקות להשתעמם מהמובייל שמעל המיטה או להבין שאמא שלו לא שם או לא יודעת מה והופה- אני לבד בבית עם תינוק בוכה. 

שששש... אני מרגיעה את עצמי, תינוקות בוכים כל הזמן, זה פשוט מה שהם עושים: אוכלים- מחרבנים-ישנים-בוכים, לא בהכרח בסדר הזה. 

אני מחזיקה את היצור הקטנטן הזה, הוא מביט אלי בעיניים שעוד לא ברור מה צבען, מנענעת ושרה משהו של אלביס. משום מה, הוא נרגע מיד ומתרפק ואני, אני פתאום מתחילה לבכות. 

רגשות שלא הכרתי מציפים אותי. משהו ראשוני וחייתי, כמו התאהבות ראשונה או פחד תהומי (מפחיד כמה הם דומים לפעמים) אבל עמוקה, שקטה ואלימה יותר. אלימה ממש. מביטה ביצור הקטן הזה וחסר האונים הזה במין הבטחה שאשמור עליו מכל פגע ואיפשהו קצת בא לי שיהיה איזה איום שאוכל להשמיד כבר ממש עכשיו.

בשקט בפנים אני ממש מקווה שלא יגדל להיות ילד מעצבן.

 

פתאום אני דואגת שאולי הוא בכלל לא יכיר אותי. אני הרי אי שם בניכר, בכלל לא חלק מהיומיום שלו, בניגוד לאחותי (הדודה השניה) ושאר המשפחה... בשיחה עם אחותי (השניה-אמא שלו, כן?) אנחנו מבטיחות זו לזו שנעשה שיחות וידאו תכופות כדי שלפחות יגדל לזהות אותי על המסך, אבל איכשהו ההבטחות מתמוססות להן במירוץ החיים והבדלי השעות ובשנים הבאות אנחנו נפגשים פעם-פעמיים בשנה ומדברים בטלפון (שלוש דק׳ כל פעם, שיחה שלא הולכת לשומקום, כן? בכל זאת זאטוט) אולי פעם בחודשיים. 

IMG-20191220-WA0012.jpg

תינוק רגוע. אני פחות

פאסט פורוורד. הילד בן שלוש וחצי ואני עוברת את אחת הפרידות הקשות בחיי. מבלי להכנס ליותר מדי פרטים, אולי הפעם הראשונה שאשכרה חשבתי על ילדים ברצינות, לא רק כרעיון. כל זה קורה איפשהוא סביבות איזה חג ואחיינוביץ׳ בחוש שישי של ילדים, מבקש מאמא שלו לשלוח לי הודעה קולית: ״דודה מאירה, רק רציתי לומר..״ (מחונך לעברית יפה, הזאטוט) ״שאני אוהב אותך ושאני תמיד תמיד אפעם לא אשכח אותך״. אני דומעת. ילד בן שלוש וחצי נוגע בפחדים הכי עמוקים שלי במשפט אחד שאין שום סיכוי שהוא יזכור.

 

שוב פאסט פורוורד. בחירות סבב ב׳ 2019, הילד בן חמש. אני מגיעה לארץ בהחלטה של רגע, בדיוק הסתפרתי, אני נראית לגמרי אחרת. הולכת עם אבא שלי להוציא את אחיינוביץ׳ מהגן, ומבקשת מסבא לחכות בחוץ. מין מבחן כזה, בטוחה שהוא לא יזהה מי אני וכבר עובדת על עצמי שזה בסדר; הוא הרי רואה אותי בערך פעם בשנה, ובכלל הסתפרתי וזה. 

אני מסבירה מי אני לגננת (שאגב, נותנת לי להכנס רק אחרי שהיא מזהה את אבא שלי. התרשמתי!) וניגשת לחצר האחורית. לרגע מלחיץ אחד אני לא בטוחה שאזהה אותו, ופתאום אני רואה אותו, משחק לו עם עוד איזה ילד, גבו פונה אלי. ׳אחיינוביץ׳ אני קוראת בשמו (אל דאגה, זה לא באמת השם שלו, אחותי בנאדם שפוי).

הוא מסתובב. 

שבריר שניה של שקט. 

...

שיט, צדקתי, הוא לא יודע מי אני. 

...

ולפתע- ״דודה מאירה! מה את עושה פה?!?״

היי! אני נושמת בהקלה. יודעת שרילוקיישן בא עם מחיר, אבל אולי רק הפעם, לא המחיר הזה.

IMG-20191220-WA0011.jpg

לומדים חשבון עם דודה

גליון אוקטובר

Living in Jew York

יאאא... איך אני אוהבת חגים!

אני אוהבת את הביחד, ההתאספות הזאת וההתענגות הזאת על עצירת הזמן וההכרה המשותפת שאין שומדבר יותר חשוב כרגע מלהעביר את הזמן הזה ביחד עם המשפחה או החברים או מי שבחרתי לחגוג איתו את החג הזה.

חגים, לא משנה של איזו עדה, הם בשבילי הסמן של מערכות יחסים; עם עצמי, עם הסביבה, עם היקום ואלוהה שהוא, לא משנה איך תקראו לו. 

וכמו כל מערכת יחסים, לא הכל תמיד פשוט וקל.

 

 

*חגים חוגגים בבית*

עונת החגים (היהודים) הראשונה בניו יורק היתה לי מוזרה. עוד לפני שפיתחתי את שגרת ה׳ארוחה מפסקת אצל כרמית וכל שאר החגים אצל אפרת’, היה לי בנזוג אמריקאי, שלא טרח לנסות להבין למה זה חשוב לי ומה אני צריכה עוד חגים חוץ ממה שכבר יש. משפחה אין, והישראלים שעבדו איתי התחפרו איש-איש במשפחתו או ניצלו את הזמן לטיולים, אז חברתי לכמה חברים ישראלים שחלקם למדו איתי פעם בבצלאל ואת חלקם לא מאוד הכרתי, וחגגנו במסעדה מרוקאית מהממת באיסט ווילג׳. הרגשתי קצת בבועה- זה כיף אך מוזר לחגוג במסעדה בעיר זרה, תוהה אם האנשים בשולחן שלידינו יודעים למה אנחנו כאן, או אם זה בכלל מעניין.

בניו יורק ספציפית, (או Jew York כמו שחלק קוראים לה בחיבה או שלא) אמנם אין אווירת חגים יהודיים ברחובות, אבל הריקנות מורגשת ברחובות ובעיקר ברכבת. איפה כולם..? אה... בטח ג׳ואיש הולידיי...

 

*חגמולנוכה*

אח, חג המולד! שנים של חיים בגרמניה קינאתי בפנטזיה הזאת של ההתכוננות לחג, חודשים של שווקי חג מולד ותכונה רבה ברחובות; פתאום יש עוגיות מיוחדות, תותים מתכסים בשוקולד וריח של יין חם מתבשל באוויר, עצים וקישוטים וחלונות ראווה מתוכננים בקפידה ומוזיקת חג ברחובות ...רגע, אבל ישו בכלל היה יהודי, אני רוצה גם! 

אז עשיתי גם. חזרתי לארץ לתוך לימודים בבצלאל ופתחתי את חגיגות החגמולנוכה (או ה-christmukkah, או ה-weihnukka) שהמשיכו איתי עד עצם היום הזה;

אז יש לנו עץ עם מתנות ויין חם, ועוגיות סהרוני וניל שנאפות במיוחד, וגם נרות ולביבות וסופגניות וסביבונים, כבר מצאתי את עצמי לא פעם מסנג׳רת חברה (תודה, ענת!) לחלוק איתי לילה לבן בפלורנטין, ולארוז מתנות כדי שיהיה לו לסנטה במה למלא את שק ההפתעות שלו :)

IMG-20191105-WA0018.jpg

*כיפור של כולם*

כיפור תמיד היה בשבילי חוויה אחרת: בבית עם המשפחה יש לנו מעין מסורת קבועה: ארוחת מפסקת- בית כנסת, ואז מטיילים עם אבא בכפר, פוגשים חברים ישנים, מתחברים מתפצלים עד שחוזרים הביתה לקרוא ספר או לשבת עם אמא בסלון ולישון. כשחושבים על זה, החוויה הישראלית של כיפור היא די סוריאליסטית- בשום מקום בעולם התופעה הזאת לא קיימת- קומפליט שאט-דאון של מדינה שלמה. פוס משחק.

וכאן- כאן צריך להתכוון ולתכנן מה עושים בחג- צריך ממש לקחת חופש! בשנה הראשונה שלי בעיר  תכננתי לי בתמימות ללכת לאיזשהו בית כנסת כרגיל. לחרדתי גיליתי שזה לא כזה פשוט. חייבים להיות מנויים בבית הכנסת, לשלם חברות שנתית או לקנות כרטיס בסכום די מכובד כדי בכלל להכנס ב- high holidays. מה?! אבל אני בכלל לא רוצה מושב, רק לעמוד מאחור ולשמוע תפילה. 

׳מצטערים גיברת, פה זה לא ישראל- היית צריכה לקנות מראש׳. הלם. כן, עם כל ההבנה שמשהו צריך לממן את מוסדות הדת- לא זו היהדות שאני מאמינה בה. ביהדות שלי יש מקום לכולם, אולי לא מחלקה ראשונה (רוצים כסא- סבבה, תשלמו) אבל להשאיר אנשים בחוץ?!? לא מקובל עלי. בשנה שאחרי פשוט החרמתי את כל העניין וציינתי את החג בבית, עד שלשמחתי מצאתי כמה בתי כנסת קטנים שכן פותחים שעריהם לכל דכפין. אז גם כאלו יש.

מאז שאני כאן, בכל שנה מצאתי את עצמי מציינת את החג בקהילה אחרת. גווניה של התרבות הדתית הרפורמית הפתיעו אותי: פתאום חזנית, פתאום רבּה, וטקסי כיפור עם זמרים ותזמורת שלא היו מביישים את במות ברואדווי: ממש כל העולם דודו פישר!

 

השנה הלכתי לכיפור של הקהילה הגאה (CBST). כן, יש דבר כזה. ולמרות ניגוני אשכנז והחזן האופראי שאליהם אני כנראה לעולם לא באמת אתרגל, הטקס שלהם כולל את כווולם; לא בכאילו, ולא למראית עין; הסידור שלהם באמת כולל את כולם, שחור על גבי דף קודש; כל בן וכל בת וכל מי שהחליף ביניהם, מי שנמשך למי ומי שלא, מי שבחר להיות בלי ומי שעם. כמעט שלושת אלפים איש היו שם. בכל מיני צבעים וצורות. ואני נשמתי ושרתי ודמעתי בתפילה. סוף סוף, אין בכלל צורך לשאול שאלות או להתלבט בתשובות; כאן, אני כמו כולם, פשוט שייכת מעצם קיומי.

IMG-20191105-WA0017.jpg

צלמת : מיכל פאטל, "הארץ"

*הלואין כהלכתו- או- לרדת ניו יורק שאולה*

״שיו, איך בא לי מסיבת הלואין מגניבה- תבדקי מה יש..״ ענת נותנת לי התראה של איזה יום לפני החג  

הממממ אוקי... טלפון לחברה שמתקשרת לחברה שמתקשרת ללא-יודעת-מי והופ, ענת ואני ברשימת מוזמנים למסיבה מסתורית באיזו כנסייה בהארלם. אחלה, נשמע מגניב. שנתחפש?

עוד לא הספקנו לתכנן מה נלבש והטלפון מצלצל- דיוויד על הקו-״הממ את שומעת... רציתי להזהיר אותך שהמסיבה הזאת היא קצת... פרוגרסיבית. כלומר זה בטירה שהיתה פעם כנסייה ובאולם הראשי זאת מסיבה רגילה, אבל בקומות למעלה ובחדרים.. אנשים פורקים כל עול...״ 

האמת, נשמע לי קצת כמו כל מסיבת קולג׳ בכל סרט אמריקאי ממוצע. יאללה, חשבתי לי, אז אנשים משתובבים קצת בחדרים, מי שישמע... בטח שומדבר שעוד לא ראינו. צריך קצת יותר מזה כדי להבהיל אותנו.

שעתיים וקצת של איפורים והכנות ויאללה- אנחנו עומדות בכניסה מרשימה של כנסיה גותית אפלה, לא ממש בטוחות מה הולך לקרות..בחור בגרביונים, נוצות ונצנצים בוחן אותנו מכף רגל ועד ראש, עושה פרצוף של אולי כן אולי, ובסוף מחייך ושולח אותנו במורד המדרגות הלולייניות לאולם הגדול. שם, כמובן, כמו בכל סרט אימה ראוי לשמו, אנחנו נתקלות באקס שלי והחברה החדשה שלו. מוהאהאהאהה! 

כמה חיוכים מעושים וענת ואני מצטיידות בדרינק ויוצאות לחקור את מרחבי הכנסיה. 

אין מה לומר- כשניו יורק רוצה- היא לגמרי גות׳האם; (נו, לפעמים זה סבבה שאמריקאים עפים על עצמם...) נדדנו מקומה בתפאורה מוגזמת אחת לשניה, ירדנו למרתף חשוך עם אח בוערת ומיני כלובים ונדנדות סטייל ׳עיניים פקוחות לרווחה׳, ומדי פעם הגחנו לגג מוצף הנרות, לנשום קצת אויר, להשקיף על נפלאות העיר האפלה ולתהות מה עוד הזוי, מסתורי ואפל מתרחש פה הלילה...

האמת, היתה מסיבת ליל כל הקדושים משובחת; הזויים והזויות (ואנחנו ביניהם) בתחפושות מוזרות, מינימליות יותר או פחות כמיטב המסורת, נגני כינור וסקסופון שהצטרפו בשלב מסויים למעגל הרוקדים המבוסמים לתפארת וכן, גם פעילויות מפוקפקות בחדרים חשוכים ובמרתף. 

אבל חוצ מהערה של ענת פה ושם סטייל ״הממ.. למה היא ערומה..?״ ותשובה שלי ש״היא לא ערומה, היא לובשת רשת״, לא נרשמו נפגעים ;)

IMG-20191105-WA0016.jpg

ככה אנחנו בטבעי; ענת ואני

גליון ספטמבר

The American way

 

ניו יורק- ניו יורק, אה? כמה מעלות טובות למקום, כמו שאומרים, שגם אחרי שש שנים קשה לי להתרגל אליהן:

*אלוהים שישמור*

״הו אללי! החולצה שאת לובשת פשוט מדהימה, אני ממש אובססיה לגביה״

כמובן שהתגובה הרצויה לפי מיטב מסורת ההגזמות היא ״אל אלוהים, חידלי! זאת החולצה האהובה עלי״ או לחילופין ״אוֹוֹ, בלמי את פיך! הפריט הישן והבלוי הזה?! היא עדיין נראית טוב, הא?״ (המשיכו כאוות נפשכם שיחת עומק זו)

 

כן, כן, ניו יורק היא לא אמריקה, אבל אנשים מגיעים לכאן מכל מקום, ולמרות שהמצב לא באמת חמור כמו שדמיינתי אותו לפני שעברתי לכאן והכרתי גם אמריקאים שפויים, או לפחות כאלה שמודעים לעצמם, זה לגמרי קיים מעבר לכל פינה ולגמרי גורם לי לגלגל עיניים וקצת לרצות להקיא בכל פעם מחדש. 

IMG-20191001-WA0015.jpg

קנדיס ואני מתאמנות על תגובה אמריקאית

*ענבים באמצע החורף*

וגם תפוזים כל הקיץ- מה שתרצו מתי שתרצו, השאלה רק כמה זה עולה. הכל מיובא פה מאיפשהו, ויש שפע בלתי מוסבר. אז נכון שלעונות השנה, בניו יורק או בארץ המוצא, יש השפעה כלשהי על המבחר, אבל אין שומסיכוי שהניו יורקי הממוצע ידע ׳מה היא העונה הטבעית של תפוז׳  או שזה בכלל יעניין אותו, כל עוד יש בסופר. יוצאים מן הכלל הזה, הם אלו שמתעקשים על משלוחים שמחוות אורגניות בצפון, וחיים על ׳מה שגדל בחווה, בצורה המוזרה שזה גדל בה׳ וכמובן, כל אלה שגדלו ברחבי אמריקה והעולם ומכירים קצת חקלאות.

למרות כל הזמן הזה, ואפילו כמה תהיות של ״מזתומרת אין תפוזים באוגוסט״ אני עדיין משתוממת מרמת המבחר והזמינות של פירות וירקות כל עונות השנה: כאן גיליתי למשל, שלמנגו מברזיל, מנגו מג׳מייקה ומנגו מהאיטי, אין בכלל אותו טעם, וזה אפילו לא דומה למנגו שגדל בישראל או בתאילנד! 

הו אללי! מי היה מאמין! ;)

IMG-20191001-WA0016.jpg
IMG-20191001-WA0017.jpg

בוחן פתע: איזו עונה זו?

*אולי החלטי בהחלט*

שיחה שהתקיימה באמת: (תרגום חופשי):

אני: ״היוש! אני הולכת מחר להופעה המגניבה הזאת, רוצה לבוא איתי?״

חבר אמריקאי:״ בטח, כן! מתי זה? שניה בודק, נראה מגניב! תחזרי אלי? אני definitely maybe, דברי איתי מחר?”

אני: ...

 

זה לא אומר לא, זה בטח לא אומר כן, זה מין גישוש כזה שטבוע עמוק בתרבות הFOMO 

(fear of missing out) ודוגל בגישת ה״מה... מלא דברים מגניבים קורים בעיר הזאת! אני אבדוק את האופציות שלי, לא באמת אתחייב לכלום ובסוף אבחר את המגניב מביניהם/ מה שבא לי באותו רגע/ בכלל אשאר בבית״

קשה קשה קשה לתכנן תוכניות, אלא אם זה משהו שממש דורש כרטיסים מראש, נסיעה אל מחוץ לעיר או חופשה שמתוכננת שנה קדימה*, וזה מתבטא גם בהצעות רנדומליות ברגע האחרון של כל מיני אירועים שמישהו הרגע החליט ללכת אליהם ושאצלי נגיד, דורשים קצת תכנון מראש.

גם אם כבר הצלחתם לתכנן תוכנית, תמיד תמיד תניחו שיש פוטנציאל ביטול, ותמיד (תמיד!) תבדקו יום או כמה שעות לפני ״היי, אנחנו עדיין הולכים לדבר הזה שתכננו ביחד?״ 

לא מעט פעמים אגב, התשובה תהייה 

hmmm... something came up... raincheck”?

מה שלי לפחות, לקח הרבה זמן להפסיק לרצות לצרוח ׳מה! כוסאומו, אבל קבענו!!!׳ 

ופשוט להמשיך לאופציה הבאה ש(לא) התחייבתי אליה ;)

 

(*אה, כן, בניגוד לישראלים שרגילים שהחיים זה דבר ארעי, כאן מתכננים חופשות ואירועים כמו חתונה למשל, לפחות שנה-שנתיים קדימה. כי תכלס, זה לא שמחר תפרוץ מלחמה, אז מה כבר יכול לקרות שישנה את התוכניות?)

IMG-20191001-WA0018.jpg

*ציפית לציפה?*

מה כבר צריך בנאדם: גג מעל ראשו, אוכל על שולחנו ו...מקום לישון בו. פשוט, לא? סוג של, עד שמגיעים לחוויה הסבוכה של רכישת מצעים; 

מה כבר ביקשתי, שסט מצעים יתאים לסוג הפריטים שיש בכל מיטה: סדין למזרן, ציפית לכרית וציפה לשמיכה?! ובכן, כנראה שממש עפתי על עצמי עם הדרישה ההו-כה-בסיסית הזו.

סט מצעים כולל- סדין עם גומי, סדין בלי גומי (מה...למה!? כמה סדינים כבר צריך בשביל להקים אוהל בחדר שינה?!) ושתי ציפיות לכרית. רוצים ציפה לשמיכה? הו! זאת כבר סאגה אחרת;

קודם כל, עד שלא גיליתי את מה שאני קוראת לו ׳תרבות הקומפורטר׳ לא באמת הבנתי את התפקיד של הסדין הזה, ללא הגומי. מסתבר, שכשמדובר בשמיכות (פוך, כן? ) יש שני סוגים: 

דוּבה duvet ו- קומפורטר comforter. וההבדל? שאלה יפה:

הדוּבה- הוא שמיכת פוך מהסוג שאנחנו רגילים אליו בארץ. בדרכ לבן ודורש ציפה (או duvet cover שקונים  ב נ פ ר ד ) שאותו מכבסים לפי הצורך

קומפורטר, לעומת זאת, הוא שמיכת פוך צבעונית שלפי משנת האמריקאים לא דורשת ציפוי (עאלק כי זה כבר יפה..) וגם לא דורשת כביסה יותר מפעם בעונה. איף, עיקמתי את האף, האם כל האמריקאים סרחה? אז זהו, שלא; זה בדיוק תפקידו של הסדין ההוא, בלי הגומי. להפריד חוצץ בין הנם במיטתו לקומפורטר שלו. הגיוני, לא? 

אותי זה עדיין מחרפן.

IMG-20191001-WA0019.jpg

אז רגע, אם זה צבעוני- מכבסים?

*יש מגבים בהארלם* 

מצאתי! חנות קטנה על רח 125, שמוכרת אותם, כאלה מגומי, ממש כמו בארץ. 

כן, כן, אני יודעת שאם ממש מתעקשים אפשר למצוא בחנויות ישראליות איפשהו בג׳רזי, אם צריך לעכשיו בספונטני, אין. על סמרטוטי רצפה ראויים לשמם בכללללל אין על מה לדבר. 

מה מתברר? האמריקאים משתמשים במופ, מין סבך חבלים שטובלים במים או במגב פלסטיק שמתחבר למטליות רצפה לחות- 

מישהו פה טען שזה מתאים לרצפת העץ שיש פה ברוב הבתים, (לדעתי זה שקר, גם בגרמניה היתה לנו רצפת עץ ולא ניסינו חנקות אותה עם ערימת חבלים) אבל אני עוד לא הצלחתי להבין איך מנקים עם זה וזה בעיקר מזכיר לי פרסומת ישנה שתוהה האם אתה מנגב או מורח... 

IMG-20191001-WA0020.jpg

ללא מילים

אה כן, והמים בים ממש קרים- לא משנה כמה חם בחוץ, או כמה מזמין נראה הים, האוקיינוס תמיד ממש ממש קר ודי מבאס. אל תגידו שלא הזהרתי אתכם.

IMG-20191001-WA0021.jpg

האוקיינוס האטלנטי, זה רק נראה חמים

גליון אוגוסט

פוסט יומולדת

 

פוסט יומולדת

כבר שנה. או 39, תלוי מאיפה סופרים. 

יומולדת שמח לי ויומולדת שמח Missvada! 

בשנה שעברה, מתישהו במאי אם אני לא טועה, הגבתי כמעט מבלי משים לפוסט בקבוצת נשים ברילוקיישן. מישהי רצתה לפתוח בלוג על חווית הרילוקיישן וחיפשה כותבות בכל העולם. סתם מישהי. לא מכירה אותה. גם לא מכירה אפאחד שמכיר אותה (או כך לפחות חשבתי). יאללה, למה לא? מזמן לא כתבתי. 

האמת, איפשהו לא באמת חשבתי שהיא בכלל תגיב, אבל היא הגיבה ושלחה שאלון. ומסיבה נעלמה גם בסוף בחרה בי להיות חלק מהבלוג הזה שלה. *הבלוג הזה שלנו*.

חמש נשים, סתם חמש נשים. זרות, לא מכירה אותן, גם לא מכירה אפאחד שמכיר אותן, עוברות בדלת הזאת שפתחה להן עליסה, אל תוך ארץ פלאות של חיבור ויצירה טראנס-יבשתית.

ופתאום חמש נשים, כבר לא כל כך זרות, מוצאות את עצמן מתכתבות כל יום, מנהלות שיחות ממעבר לים, צוחקות ובוכות על החיים עצמם ואפילו חוצות ימים ויבשות כדי להפגש.

 

אז בראשון לאוגוסט שעבר, בדיוק כשחגגתי 38, עלה הפוסט הראשון של Missvada. 

והשנה הזו, הו השנה הזאת; פשוטה היא לא היתה.

מהתאהבות חסרת תקדים ופרידה שהשאירה אותי שברירית ומיבבת, דרך צעדים ראשונים בעולם המשחק הגדול והמפחיד שם בחוץ והקמת תאטרון לגמרי חדש, תוך כדי תחזוק של קריירת היי-טק תובענית, מסגרת חברתית שנסדקה עם חזרתה של חברה לארץ ובעיקר המשכו של מסע לתוך עצמי מרוצף בשאלות ולא הרבה תשובות לגבי העתיד הקרוב והרחוק. 

אה, וכל זה כשאני מוקפת במיליוני אנשים בתוספת סירנות של ניו יורק ברקע.

רגוע, יעני, בקטנה.

 

ובתוך כל זה, לפתע הגיג הכה סתמי הזה, שלגמרי התחיל כ׳ואללה, נכתוב משהו, למה לא?׳ מושיט לי בלון חמצן וגלגל הצלה שאוכל לצלוח את השיטפון הזה של החיים שלי; עליסה, טל, לירון ומירי הופכות לחלק בלתי נפרד מחיי ונראה כאילו היו שם תמיד. הם מסוג החברות שלא באמת צריך לדבר איתן כל יום כדי לדעת שהן שם. הזן המוזר שלא באמת צריך לבוא אלייך הביתה או אפילו לחיות איתך באותה יבשת כדי לגמרי להבין מה את עוברת ולמה זה מה שזה. 

איכשהו, ועדיין לא ברור לי איך, הן תשאלנה את השאלות הכי קשות כשצריך, אישיות ומקצועיות, אך גם תדענה לחבק ופשוט להיות שם כשלא. 

איכשהו, ועדיין לא ברור לי איך, מיד אחרי שקפצנו אל מחילת הארנב הלבן, ארץ הפלאות של עליסה החלה זורמת בעורקינו והפכה להיות לנו בית. 

וזאת, גבירותי ורבותי, כבר אחלה מתנת יומולדת ;) 

יומולדת שמח!

IMG-20190801-WA0003.jpg
 

גליון יולי

חם בעיר הגדולה

אח, קיץ.

 מה עושים בניו יורק בקיץ, חוץ מלהזיע? (גם בגשם, אגב, כי זו זו העונה הגשומה בחוף המזרחי)

אפשר ללכת לפארק ולשוט שם בסירה, או לטייל על ההייליין עד הווילג ולשוב בחזרה

אפשר לראות פרחים יפים בגן הבוטני, אך לא לקטוף, כי זה אסור ואפשר לקחת רכבת עד הים ו..להזכר בכיתה ח׳ וחוק כלים שלובים בשניה שנכנסים כי האוקיינוס הוא כה קפוא... 

 

אח קיץ.

הזדמנות מושלמת לקחת סלסלת פיקניק ופטיפון, ללבוש שלייקס ושמלה מתנפנפת ולעבור מימד לשנות העשרים של המאה הקודמת. 

רגע, מה? 

יש לניויורקרים מין קטע עם 1920s, איזהשהו געגוע נוסטלגי לעידן הג׳אז ולרווחה הכלכלית של אחרי מלחמת העולם הראשונה ולפני הנפילה הגדולה של הבורסה בסוף העשור; המקומות המגניבים בעיר עדיין יהיו speakeasy (ע״ש מקומות מכירת אלכוהול סודיים, שעוברים רק מפה לאוזן) שכמעט גורמים לתייר המזדמן, או לאמריקאי הממוצע, לחשוב שתקופת הפרוהיבישן היתה כיף. אבל הזכרון, ובמקרה הזה הפנטזיה תמיד יותר מהנים מהמציאות ההסטורית ואמריקאים, כמו אמריקאים, כשמדובר ביצירת פנטזיה, הם הולכים הכי רחוק שרק אפשר. 

ואם כבר להתנתק מהיומיום ולעבור למימד אחר, אז למה לא לעשות את זה על אי קטן ליד מנהטן. כן כן, ניחשתם נכון; גוורנורס איילנד. 

האי הקטנטן, שכבר כתבתי עליו פה לא מעט, מארח כל קיץ את the Jazz age lawn party.

זה הזמן להשקיע באופנה מהממת ולהזכר באיך רוקדים פוקס-טרוט, סווינג וצ׳רלסטון, איך מעשנים סיגריה עם פומית ומניעים מכונית עם מנואלה ידנית.

 

כבר במעבורת האווירה משתנה: גברים בכובעי קש שטוחים, חולצות מפוספסות ושלייקס, אוחזים בסלסילת פיקניק ממנה מבצבץ ראשו של בקבוק שמפניה או שפופרת האזנה של פטיפון, מתלוצצים בציפיה אביבית עם נשים בשמלות קיץ מתנפנפות או חליפות מכנסיים אווריריות בגזרה גבוהה, פנינים וסיכות על הדש בתוספת סידורי שיער מעוטרים בקישוטי נוצות יצירתיים ושאר ירקות.

CD05F940-0E3F-4030-8CA6-F968F9ABDB25.png

שנות העשרים בנונשלנט

תמונה: Townandcountrymag.com

צעדה קצרה לאחר הירידה מהמעבורת מובילה את הצועדים הצוהלים אל כר דשא נרחב, עליו כבר נפרשו מחצלות פיקניק צבעוניות ע״י באי המעבורת הקודמת. 

שורת מכוניות אספנות ישנות חונה על השביל ולהקת סווינג עליזה מקדמת את הבאים בניגונים מהמאה שעברה. לאט לאט זוגות זוגות מתקבצים על הרחבה, ואף מספר רקדנים ורקדניות מקצועיים יפליאו ביצועיהם.

לא יודעים לרקוד? לא נורא, המסיבה כוללת שיעור סווינג וצ׳רלסטון למתחילים, כך שלא תשארו מחוץ לחגיגה. 

אל תשכחו לקנות כרטיס מבעוד מועד, כי מספר המקומות מוגבל (למרות שגם רק להגיע לאזור בלי להכנס למתחם זה כיף גדול)

עוד פרטים וכרטיסים ב- 

http://jazzagelawnparty.com

EF1511F9-930D-4543-8A87-001F46514A2B.jpe

גם אני מוכנה!!!

מוזיקת הדשא הכחול

השנה כבר נגמר, אבל תרשמו לכם את

הקסם הזה לשנה הבאה:

פעם בקיץ האי מארח את פסטיבל porch stomp:

חבורות של נגני בלו-גראס ואולד סקול פולק סטייל אמריקה הישנה והטובה, יתמקמו על מרפסות הבתים בני מאה השנה בNolan park ויפצחו בשיר ובריקוד. חוויה שתזרוק אתכם הרחק מניו יורק והיישר לתוך האמריקה הזאת, שאולי רק שמעתם עליה במערבונים ישנים.

https://www.porchstomp.com 

WhatsApp Image 2019-07-22 at 14.07.51.jp

שירי מרפסת וכובע

עוד על האי: 

אההההה... כל כך הרבה דברים! מתערוכות מתחלפות בבתי הצי הישנים, להופעות תאטרון לגמרי חינם (לפעמים אני גם שם!), פסטיבל חד-אופן, הקרנות סרטים על כר הדשא הגדול בערבי שישי, שיט קייקים על הים, קמפינג בהיי קלאס עם הנוף של מנהטן (קוראים לזה glam-ping), פעילות מיוחדות לילדים, פעילויות מיוחדת לא-לילדים, פסטיבל הלוונדר (כן, כן), מוזיאון האקלים, בר מהמם שפונה למנהטן ועוד ועוד... אני יכולה להמשיך ולכתוב כל האי הזה עוד ועוד. אז פשוט אשים כאן את הלינק לאתר שלהם ואתן לכם לפשפש. נתראה על האי! 

 

https://govisland.com/things-to-do

4478D7B3-87D4-4AA7-A798-C055BE246F28.jpe

נקודות בונוס - שקט קסום של אי, נוף של מנהטן 

 

גליון יוני

עולמות מקבילים

פעם גרתי בירושלים, וכתבתי שירים. שירים על איך הזמן מזדחל לו בין האבנים העתיקות, כאילו שייך למימד אחר, איטי יותר, כאילו משקל השנים וכובד ההסטוריה מאט טיפה את התנהלות העניינים גם היום.

 

וניו יורק... אח, כפרה על ניו יורק. כל שבוע שעובר מרגיש במקרה הקצר כמו שבועיים, במקרה הארוך כמו חודש. גם אם אני רק הולכת לעבודה וחוזרת הביתה כל יום, כמות האנשים שאני עוברת על פניה, רמת האינטראקציה בכל רגע נתון היא מוגזמת.

כבר כתבתי כאן שהסוד הגלוי של הניו יורקר הממוצע הוא שכדי להשאר בעיר, צריך מדי פעם לצאת ממנה. לצאת ממנה לא רק כדי לראות ירוק ולנשום אויר אחר, לצאת ממנה כדי להחליף התנהלות זמן. ולא צריך הרבה, אפילו לא צריך לצאת מהעיר. לברוקלין יש זמן אחר, קצת רגוע יותר וגם קווינס נעה בקצב אחר.

 

לפעמים אני חוצה את ההאדסון לניו ג׳רזי, מרחק נסיעה קצרה ואני בלב הפרברים. הכל נראה כמו בסרטים: בתים פרטיים כמעט זהים זה לזה, דשא קדמי, דשא אחורי, גאראז׳, חדר מעל הגאראז׳, לפעמים מרפסת משקיפה לאיזה עץ, לפעמים בריכה. 

 

ופתאום משהו קורה ואני נעה בטבעיות בעולם האחר הזה, כאילו נולדתי לתוכו. ופתאום, אפילו שאני לא באמת גרה כאן, ושום דבר כאן לא ׳שלי׳, אני מרגישה כאילו יכולתי לחיות ככה, תיקון: כאילו אני חיה ככה: יוצאת החוצה לדשא הקדמי לשחק בייסבול או כדורגל עם הילדים, חוזרת פנימה להכין ארוחת ערב, רואים סרט ומשכיבה אותם לישון. וזה הכל מרגיש רגוע, טבעי, כאילו כך היה תמיד. 

 

שלווה בפאתי ברוקלין

כשאני חוזרת לעיר, ישר אל תוך תחנת האוטובוס בטיימס סקוור; רעש, תיירים, המון אנשים מנסה להגיע לאנשהו ולשומקום בו זמנית, ניו ג׳רזי נעלמת כלא הייתה ואני פתאום הופכת לניו יורקרית טיפוסית, מפתחת ראיית צינור ונוהמת בקרירות אגרסיבית לעבר כל מי שעומד בדרכי. לא בטוחה שאני אוהבת את הגרסא הזאת שלי, אבל את הדרך  לתחנה הבאה היא מפלסת יופי.

טיימס סקוור. בדרך לתחנה. 

 

מגיעה הביתה ועוצרת רגע. מביטה לאחור אל הילדה שהייתי, (ילדה?! הייתי כבר בת 18! זה מבוגר!) לפני עשרים שנה, בירושלים. מתרגשת, חוששת, מרגישה נועזת כי העזתי לצאת לבדי לטייל בעיר זרה. 

הזיכרון קופץ לגרמניה, חמש שנים ברגע. פתאום לתאילנד ויוון ואוקראינה. בחלק מהזיכרונות אני מביטה בי מהצד, בחלק, אני מביטה בעולם; זאת באמת אני בכל המקומות האלה? נראית כל כך שונה ממי שאני היום, ויחד עם זאת כל כך לא. 

נזכרת ברגעים של כאב בהם חשבתי שזה לא יעבור לעולם ואני אסבול לנצח. נזכרת ברגעים של אושר שרק רציתי שימשכו עוד ועוד.

 

אבל זמן, זה פחות או יותר הדבר היחיד שאפשר לסמוך עליו שיעשה את בדיוק את מה שמצפים מממני- יעבור.

זה אולי ירגיש מהר או לאט, אבל הזמן בטוח יעבור ובטוח יביא הקלה ופרספקטיבה אחרת.

את בטוח תתבגרי והמועד הזה, שהיה לך נראה שלעולם לא יגיע, זמנו בוא יבוא, וכשהוא יבוא, טוב או רע, גם הוא יעבור.

 

גליון מאי

האומץ לפחד

עד לא ממש מזמן, החיים שלי בניו יורק לא היו מאוד שונים מחיי בתל אביב- העבודה היתה מרכז חיי, קצת משפחה, קצת חברים, דייטים פה ושם, וזהו. ובמשך כמה זמן זה היה מספיק. 

ואחרי כמה זמן, זה כבר לא הספיק וחשבתי ׳זהו? זה כל מה שיש לי לחיות בשבילו?׳ לא מחשבה מעודדת במיוחד.

הקמצן של מולייר אמר ׳אנחנו אוכלים בשביל לחיות, לא חיים בשביל לאכול״ הממ.. האמנם?

מה קורה כשיום אחד את קמה בבוקר ומגלה שכל מה שעוצר אותך בעולם זה פחד? פחד ממה יהיה, פחד ממה לא יהיה, פחד של מה אם והאם ואולי, פחד מלאכזב (אפילו אם לא ממש ברור את מי) פחד מכישלון... ואפילו יותר, פחד מלהצליח....

איזה שטויות, אני אומרת לעצמי, אין כזה דבר להכשל. הכל זה שיעור לקראת הצעד הבא. העצמאות היא מחשבתית, ולפחד אין אחיזה במציאות.

כן, כן, הרבה מילים יפות בתיאוריה, שהראש בהחלט מסכים שהן אמת. אבל הגוף, והלב קופאים מפחד. וניסיתי, אפילו התחלתי להכין לי לוח חזון והפסקתי באמצע. הפחד השתלט עלי. זה אפילו לא פחד מוגדר, אלא מין יאוש עמוק כזה שאומר שאין בכלל טעם לנסות, שעדיף להשאר עם המוכר והבטוח.

אבל למה, בעצם?

פעם הדבר שרציתי יותר מכל, וגם הפחיד אותי יותר מכל זה להפתח, להיות מי שאני באמת ולדעת, עם עצמי, שזה בסדר. לא כי מישהו אחר צריך לאשר אותי. פשוט להיות אני. לא מי שאני רוצה שיחשבו שאני, לא אני החכמה, הנחמדה, הנחושה, היודעת... זה קל. אלא לחשוף אותי העצובה, המפחדת, המקנאת, האכזרית, הרעבה וכל אותם דברים שלפעמים עושים אותי אדם לא כל כל נחמדה, לא כל כל חזקה ובעיקר, לא ממש יודעת. כל אותם דברים שעושים אותי...אנושית. רציתי את זה ואפילו לא ידעתי כמה הייתי צריכה את זה, אבל הייתי משותקת. מחוברת לדימוי שלי על עצמי בחבל הטבור ולא זזה ממי שאני ״אמורה להיות״.

ואז, שיעור משחק. נעמדתי באמצע הכיתה ועשיתי בדיוק את זה. והייתי כואבת ועצובה ובכיתי מעל כולם והייתי כועסת ואכזרית ורעה ו... חולקת עם העולם את מי שאני באמת, לפעמים. רק בנאדם, כמו כל אחד אחר. והמורה שלי הסתכל עלי ושאל: איך זה מרגיש? ועצרתי לשניה לבדוק, לקחתי נשימה ארוכה ועניתי: I didn’t die 

זה לא קרה בין לילה, זה אולי תהליך של לפחות ארבע שנים, צעד קדימה-שניים אחורה. אבל לאט לאט התחלתי לאבד אותו, את הפחד להעיז. הפחד הזה, שלא היה שם עד אמצע שנות העשרים שלי ואיכשהו גדלתי לתוכו וגידלתי אותו כמו גיבנת.

ולאט לאט, עם הרבה תמיכה וכמה סטירות התעוררות מחברים טובים, ושעות על גבי שעות של חפירה עצמית ונגיעה בכל מיני מקומות כואבים ומודלקים, אני מתחילה לחיות את החיים שאני באמת רוצה לחיות; ופתאום החלקים מתחילים להתיישב וליפול למקום, ולפתע הכל מתבהר והדרך ברורה, אפילו כשהיא לוטה בערפל;

 

ישראלית, שחקנית, מפיקה, מנהלת פיתוח עסקי ללקוחות....מישהי שעדיין רוצה להשפיע ולשנות ופתאום הבנתי-חברת הפקות תאטרון.

ולא סתם הפקות, חברה שהמטרה שלה היא למתג אומות מחדש, לפתח את השיח ולספר סיפורים שיחברו בין אנשים מתרבויות שונות. ונתחיל עם, איך לא, ישראל. 

ופתאום הכל נראה כאילו היה אמור לקרות-הרי זאת הסיבה שבערה בי כשהלכתי ללמוד בבצלאל! וכל מסלול חיי עד עכשיו כאילו הוביל אותי אל הנקודה הזאת: תקשורת חזותית, לימודי משחק, עבודה בסטארט אפ שמאפשרת לי ללמוד וללמוד איך דברים עובדים: איך לנהל פרוייקטים בקני מידה שונים, איך לנהל משברים, איך לחשוב אסטרטגית, איך לפתח את הביזנס- מה, איך לא ראיתי את זה עד עכשיו? ופתאום ברגע אחד הבנתי לאן אני הולכת. ולא אין בזה כסף, ואין בזה תהילת עולם, אבל יש בזה משהו שחזק מממני ושאיכשהו, מרגיש שצריך לקרות.

‏תמונה מ-alisa mick

חצי שנה חשבתי על מה ולמה ואם אני באמת רוצה את כל הבלאגן הזה. עוד חצי שנה חשבתי על איך אקרא לה, ודיברתי ודיברתי ודיברתי... עד שזה הפך גדול ממני, עד שזה הפך חשוב ממני ולא נותר אלא לעשות. 

אז הלכתי על זה, וככה נולדה לה קבוצת ׳כביסה מלוכלכת׳  ‏Dirty Laundry Theatre. 

IMG-20190524-WA0002.jpg

כביסה מלוכלכת. עיצוב לוגו ותמונה: ZIS DESIGN

ופתאום העולם סביבי החליט להצטרף. פתאום מיכאל ורון ואביגיל וליאור התגבשו והתקבצו והפכו לחלק בלתי נפרד מהיצירה הזאת של דבר חדש, שותפים לדרך.

פתאום ניסים קטנים החלו קורים ואנשים זרים, שכל קשר ביני לבינם מקרי בהחלט החלו מתקרבים ומציעים את עזרתם, כן, ככה סתם. 

ופתאום מתעוררת להתקפי חרדה באמצע הלילה, כי הבמאית נטשה את ההפקה וכבר התחלנו חזרות, ומה אם פתאום אנחנו בכלל לא מוכנים לפרוייקט שהתקבלנו אליו בקיץ? ומה עם הפרוייקטים הבאים שכבר בפיתוח? ומאיפה בכלל אני מביאה כסף לדבר הזה?!? ומה אם זה יתפרק ויתרסק ויתפורר לאלפי חלקיקים... ומה אם, ומה אם! ומה אם...אעצור שניה לנשום? שניה לפני שנפתח מקום לפחד, אני נזכרת לנשום. ואם אני לא נזכרת לבד- רון מזכיר לי. או אביגייל. או מיכאל. או ליאור.

‏תמונה מ-alisa mick

לא נרדמת....

‏אז התחלתי. התחלנו. לקחת אחריות על החיים ולנהל אותם ולא להפך. כי בתכלס, יותר שווה לחיות בשביל לאכול, מלאכול רק בשביל לחיות... :)

 

גליון אפריל

זרה , זה רע?

פעם, לפני שנים רבות, גרתי בגרמניה.

עבדתי באלעל והגרעין העוטף אותי היה ישראלי, מצאתי את עצמי מנסה בכל הכוח להתרחק מהישראליות ולהתקרב, אולי אפילו להתמזג, בתרבות של הארץ החדשה, הזרה לי. זאת הרי חלק מהחוויה, חשבתי לי. אם אני רוצה להיות מוקפת בישראלים, פשוט אחזור לי לארץ. הרגשתי לא נוח בזרות שלי והתאמצתי ממש להשתלב-להשתלב-להשתלב ככל האפשר. ובגרמניה, למרות שנסמכתי מאוד על החברים הישראלים, פחות או יותר הצלחתי. המבטא הזר שלי נעלם, היו (ועדיין יש) לי חברים גרמנים, היה לי בנזוג והוא והמשפחה שלו מילאה המון ׳בית׳ שהיה לי חסר, ולכמה רגעים הרגשתי שייכת. 

IMG-20190410-WA0013.jpg

פרנקפורט

אחרי חמש שנים חזרתי לארץ, ישר לתוך לימודים בבצלאל. ואוו, מסתבר שסטירת הלם תרבות של זאת שגדלת לתוכה יכולה לכאוב ועוד איך. זאת ישראל שזכרתי?! כמה רעש! כמה צעקות! כמה חוסר מרחב אישי (מי את, אישה זרה שתדחפי אותי בתור ותקראי לי כפרה?) דרך חלון האוטובוס, ביום הראשון ללימודים אני צופה במישהו מכניס מכות לפקח שהתחיל לרשום לו דו״ח.. אוי ואבוי, למה חזרתי? מה אני עושה פה? 

שלושה חודשים של המנעות מטיסות הפכו לציפייה בלתי נסבלת לקצת אויר. ההחלטה הנחושה והבלתי מתפשרת של לא לחזור לעבוד באלעל נראתה פתאום מטופשת כל כך, ועם הזנב בין הרגליים טילפנתי למנהל היחידה וביקשתי לחזור. 

ומיד, טיסה הביתה, לפרנקפורט. אויר המטוסים הדליל בחמצן הרגיש לי כמו בריזה מרעננת עד לנחיתה.

פתאום יש אויר אחר בחוץ, איזשהו רוגע של אירופה, קרירות שמצננת את הלהט והריצה במעגלים, הדיבור הוא שקט יותר והויכוח מתורבת, פחות אישי. איכשהו כאן, גם מבלי לדבר עם איש, שורה עלי אווירה של מייקינג סנס. אפשר לנשום.

שבע שנים שלמות המשכתי את ריקוד אני בארץ-אני לא בארץ. הזמן התחלק לו בין יעדים בעולם, ולמרבה האבסורד, ידעתי שבכל מקום בו יש תחנת אל על ומן הסתם, ישראלים, יש לי קצת בית: תמיד אכיר שם מישהו או מישהו יכיר שם מישהו שירגיש כמו משפחה. וככל שהייתי פחות ופחות בארץ התחלתי לתהות: מהו באמת בית? האם יש לי בתים רבים במקומות שונים בעולם, או בעצם בית משלי בשום מקום?  האם ישראל היא הבסיס לכל השאר או שבעצם אני רק מנסה להתרחק?

 

אל על, מדגם מייצג

ואז ניו יורק. רילוקיישן, הפעם אמיתי, כמעט טוטאלי, בלי בסיס ישראלי להשען עליו. לבד. הולכת במסלול הסטארט-אפ שהתוותי לעצמי. 

שוב זרה; שוב מתאמצת ומנסה להסתובב עם כמה שיותר מקומיים או זרים אחרים, להעלים מבטא, להשתלב...כי אני? מזתומרת, אני ילדת היקום, תושבת העולם, הגלובוס הוא חצר המשחקים שלי!

אבל הפעם, משהו לא עובד לי.

ככל שאני יותר מתאמצת, כך אני לא מצליחה, כך מציפות אותי יותר דמעות עלבון ומבוכה כשמישהו שואל ״כן, אבל מאיפה את ׳במקור׳?״

אני מתוסכלת, תקועה בין הישראלית שאני, לרצון העז להשתלב בסביבה בה בחרתי לחיות, להרגיש שייכת לאנשהו.

תוך כדי החיים שלי מחשבים מסלול מחדש, ופתאום אני גם חצויה בין חיי הסטרארט אפ, שמעניינים ומאתגרים בכל אספקט אינטלקטואלי, לחיים של שחקנית שזמן הוא מושג מאוד גמיש בהם וכל האמנות מתמקדת ברגשות ותחושות ואינסטינקטים וגוף ולחיות את הרגע. 

אז רגע- מה אני? מי אני בכלל? זה בכלל משנה?

IMG-20190410-WA0015.jpg

תאטרון - סטרטאפ, שני עולמות. ניגודים?

יום אחד, לא מאוד מזמן, התעוררתי להבין שבתוך כל התהליך המאוד מתאמץ הזה, בתוך החיפוש הבלתי פוסק איבדתי את עצמי והרגשתי כאילו נשמטת לי הקרקע מתחת לרגליים. אני בהיסטריה קלה, בפאניקה של חיפוש, סחרחורת של איבוד ופתאום- בום. אני יושבת מול מור והיא במבט אחד וחצי משפט מחזירה איתי לליבה הישראלית שלי ומחברת אותי לעצמי ומשהו בתוכי נרגע. ממה אני בכלל מנסה לברוח? הרי זה-זה מרכז הכוח שלי, זאת המשפחה הגרעינית שלי, גם אין לנו באמת קשר דם, זאת מי שאני; מחבקת ודואגת והולכת קודם עם הלב, ונופלת וקמה ומחפשת ויוצרת קהילה שאיך שלא אסתכל על זה, לא משנה כמה לא-ישראלים יהיו בה,

באופי שלה, תמיד תשקף אותי הישראלית. אז למה בעצם להתאמץ כל כך? מה רע בלהיות זרה, ישראלית, אחרת, עם מבטא קצת מוזר (אבל סקסי!) ודיבור מדי ישיר ואמביציות מטורפות?

הרי הניגודים האלה, אם רק אניח להם, אינם באמת סותרים ומפריעים זה לזה; הם צדדים שונים של שלם אחד שהוא גם ישראל וגם גרמניה וגם אמריקה, גם סטארט-אפ וגם אומנות, גם רגישות וגם אמביציה, גם מתכנן וגם חי את הרגע, גם מחפש שייכות וגם קצת נהנה להיות זר והוא בעיקר בעיקר, מי שאני. איפה שלא אהיה.

IMG-20190410-WA0016.jpg

מור. אחיות? 

אז אם מישהו שואל מאיפה אני ׳במקור׳, אני פשוט עונה. לא בהתרסה, לא בעליונות, לא בהרגשת

תבוסה. סתם כי זה מה שזה. אני? אני מישראל.

IMG-20190410-WA0017.jpg

פלורנטין. אקלקטית כמוני.

 

גליון מרץ 

 כשאחותך עושה רילוקיישן

אחת שתיים שלוש, אנחנו שלי-שי-יה! טוב, אנחנו לא באמת שלישיה, אבל אנחנו שלוש אחיות, אחת בארה"ב, ואנחנו ניסנו לחשוב איך לתאר את החוויה הזאת, כשאחותך עוברת לגור אי שם לתקופה לא מוגבלת של זמן. בסוף החלטנו פשוט להתחיל מההתחלה...

יש תקופה מסויימת, כשאת נערה שגרה עם ההורים, ברור לך איך רוב הדברים מתנהלים. למשל, ארוחת ערב:

חמש צלחות. לכל אחד יש את המקום הקבוע שלו, מזלג קטן, מזלג גדול, סכין לא בימין אלא בצד שמאל, מי קרוב לגבינה ולמרגרינה, ומי יאכל את כל הירקות וישאיר רק את הגמבה בצלחת.

ובתור הכי קטנה במשפחה, אני האחרונה לעבור את כל השינויים ונידונה לראות את כולם מגיעים אליהם לפניי. אחותך הגדולה והמגניבה בתיכון ואז צבא, אחותך הגדולה השניה והמוכשרת בעקבותיה, ומפה לשם ארוחת ערב היא 3 צלחות שמחכות לאחרי הצבא, או הטיול בחו"ל כדי להשלים בחזרה לחמישייה.

אז אחרי שנעזרת בהן בעיקר כאמצעי לויכוח של "למה לה מותר ולי לא", ופילוס דרך מול ההורים כדי לחזור מאוחר בלילה הביתה, בשלב מסוים את מבינה שהן טיפה פחות האחיות שלך ויותר חברות שלך (with benefits), ושאי אפשר לשמור אותן לעצמך לכל החיים. אז כשמגיעה הצעה לעבור לגור בחו"ל, את מחויבת לפרגן. אחרי הכל, זה די מגניב.

M.jpg

ואז היא עוברת לחו״ל. האחות הקטנה עוד לא מבינה עד הסוף מה קורה איתה (היא קטנה וזה), ועכשיו איכשהו אני האחות הגדולה, והפחות מגניבה, שצריכה למלא את המשבצת.

גם להיות גדולה אבל בעצם לא, גם להיות קרובה אבל להודות שהמרחק עושה את שלו, גם להתגעגע ולרצות שהיא תחזור וגם להגיד שאת הכי תומכת ואיזה כיף זה שיש לך מישהו קרוב לבקר בחו״ל.

כשהיא חוזרת לביקור מולדת, החיים שלך עוברים להולד. במשך שבועים של ביקור כל זמנך מוקדש לטובת הביקור, תיאום לוחות זמנים, נסיעות ליליות וקרובי משפחה שלא ראית מפסח שנה שעברה. כולם מתרגשים, מתעניינים, שואלים, מבטיחים לבוא לבקר, אחותך היא שיחת היום ומדי פעם מסתכלים גם אליך ותוהים כמה פעמים נסעת לבקר. (איך את לא נוסעת פעמיים בשנה? אם לי היתה אחות בחול הייתי טס כל הזמן ...)

אנחנו מנסות להספיק מלא דברים ולהשלים פערים, שיחות לתוך הלילה, חצאי מפגשים בתוספת חברים, נסיעות עלומות בדרכים אלמוניות כדי למשוך עוד קצת זמן ביחד ולשיר את פס קול הפרטי שלכן מאוסף שירי דיסני.

כשהיא טסה הביתה לניו-יורק, החיים שלי חוזרים אלי. אבל גם נשאר אחריה ואקום גדול שקשה למלא. כאילו צריך להחזיר את החלקים של הלגו שנפלו משגרת החיים הרגילה. אלה שזזו מהמקום הטבעי שלהם ועשו קצת מקום גם בשבילה. 

בפעמים שאת נוסעת לבקר אותה, קצב החיים לא מאט, ואפילו להפך.

הקצב של ניו-יורק לא תורם לטיול רגוע, ואתן  קופצות מבר אחד לעוד בר, לסלסה, הצגה, לילה על סירה, משתפות חוויות מדייטים והרפתקאות עם גברים, ורואודטריפים שלא נגמרים. בסוף את חוזרת לישראל בהרגשה שיש לך חיים מקבילים - אלה שלך - השגרתיים, ואלה עם אחותך שמרגשים ומפתיעים, גם אם זה סתם יום שגרתי של עבודה-אוכל-שנ"צ בניו יורק.

MA.jpg

ובמובן מסויים את באמת קצת מחולקת לכאן ושם.

כשאחותך עושה רילוקיישן, גם קצת ממך עושה רילוקיישן וחלק ממנה קצת נשאר.

החיים ההיפותטיים שלכן ממשיכים בארץ בערוץ של ״מה אם היא היתה גרה פה ומה היינו עושות עד..״ אבל נוצרים גם החיים ההיפותטיים שלכן בניו יורק בערוץ של ״מה אם היית מצטרפת אליה ומממשת את האופציה הדמיונית של גרין כארד בתוך חמש שנים״.  נפתח לכן עולם חדש אבל גם אחר נסגר.

כשאחותך עושה רילוקיישן את צוברת איתה חלק מהחוויות של המעבר. את תחושת הזרות, תחושת ההסתגלות וגם תחושת ההצלחה והידיעה שבתוך כלום זמן במונחים של רוב האנשים, היא תכבוש את ניו יורק כמו שרק היא יודעת.   

 

גליון פברואר - "לאכול, לטייל, לאהוב"

 

חיבוק מרוקאי

‏תמונה מ-alisa mick

אז מה הם בתכל'ס המקומות הפייבוריטים ברילוקיישן?

 

מקומות בהם יאהבו אותך, יחייכו אלייך, יזכרו איך קוראים לך ואיך את אוהבת את הקפה שלך. מקומות, שבפסיפס החוויות הסוערות של העיר העסוקה בעולם, יטפטפו קצת חיבוק של בית ביום שטוף שמש זרה. ובית, לפחות אצלי, זה קודם כל אוכל. ואוכל בניו יורק, ובכן, זאת כבר חוויה סובבת עולם.

מכל העולם עליסה הרשתה לי לבחור מקום אחד, אז בפעם אחרת אספר לכם על האוכל המנחם וקיר האינסטגרם של הפונג'אבי, או על האהבה האיטלקית הקשוחה של גאיה.

בינתיים קבלו חיבוק מרוקאי הישר מניו יורק, ניו יורק. 

‏תמונה מ-alisa mick
‏תמונה מ-alisa mick

בראשית היה המקום קטנטן בתחילת רחוב קלינטון. רק שלושה שולחנות פסיפס עגולים, רגלו של אחד מתנדנת, נשענת על מפית שקופלה פעמיים. הישובים לשולחן משקיפים, מאוד מקרוב, אל מטבחון פיצפון שאיכשהו יודע לחולל קסמים של מרוקו. סנדביצים טעימים-טעימים וארוחות בוקר מתובלות בחריסה ביתית, כמו שבארץ אפשר אולי למצוא בכל שוק שמכבד את עצמו, אבל לא כך בעיר הגדולה.

כבר כשעצרתי פה לראשונה לספל קפה, בעודי עדיין חוקרת את השכונה הזרה לי, הלב שלי חייך כשהמרוקאית השגורה בפי הבחורים מאחורי הבר דמתה באזני לשתי סבתות שמתווכחות בחביבות במטבח, עם כל המאוולים והמחוות האופייניות. בליווי השיר בערבית שהסתלסל לו ברקע, תחושת המוכר אפפה אותי ותוך כמה דקות כבר הקשבנו ביחד ל-׳גולדן בוי׳ וזהר ארגוב והתחלנו להשוות סיפורים של תל אביב וקזבלנקה.

מאז ועד היום, פאוז קפה הוא סוג של בית; אפילו אחרי שכבר עברתי להארלם, רק מרחק שעה נסיעה באוטובוס, בכל פעם שאני קופצת לשם לקפה, אמין, הבעלים, רק קולט אותי בזוית העין ועוד לפני שפציתי פה, הוא שואג לסאעת׳:

!!soy latte, for Maera, make it extra hot

וכמו כל סבתא מרוקאית שמכבדת את עצמה, תמיד שואל פעמיים אם לא אוכל רק משהו קטן, שחלילה לא אצא משם רעבה :)

Pause Café, www.pausecafenyc.com, 3 Clinton Street, NYC

טיול עירוני בנבכי הזמן

 
IMG-20190214-WA0015.jpg

עם אחותי בטיימס סקוור.  בסוף כן הלכתי.

ניו יורק.

 

אחרי ההתלהבות הראשונית של ״יו! ראיתי את זה בטלוויזיה״ ועוד אחת של לקחת את כל מי שמגיע לכאן לביקור בכל האטרקציות כי חייבים, מגיעה נקודת רוויה מסויימת. עם כמה שהיא מרגשת ומעניינת, העיר עמוסה ומתישה; מנהטן היא אי די קטן ודי מהר אני קולטת שכבר הייתי בכל פינה ואין מה לחדש. מה שגם, שכל מי שמחשיב את עצמו מקומי (מתנשא. ברור שמתנשא) משתדל ככל האפשר להמנע ממוקדי התיירות. טיימס סקוור למשל. כל רשימה אינטרנטית שמכבדת את עצמה תזהיר שמקומיים לא תמצאו שם, ואם המארח המקומי שלכם בעיר בכל זאת מתלווה אליכם, נא להעריך עמוקות את ההקרבה. סיריאסלי, בביקור האחרון (והראשון!) של אחותי בעיר, קניתי לה כרטיס לאוטובוס תיירים שאמנם הוכתר ע״י טריפ אדוויזר כחווית התיירות המוצלחת של המאה (בדיעבד אגב, הוא לא...) אבל פחות או יותר שילחתי אותה בברכת ׳שיהיה בהצלחה, דברי איתי כשסיימת...׳.

IMG-20190214-WA0003.jpg

גראנד סנטראל, קפיצה קטנה לחו"ל

אני נעה ממקום למקום מבלי משים, מתרכזת במשימה הלא-תמיד-פשוטה של להגיע לאן שאני צריכה בינות להמון אנשים, בעודי הופכת את הרחוב סביב למטושטש ושולי. 

וזה בדיוק הזמן שלי לעצור; להכריח את עצמי להאט, לקחת דברים בסלואו מושן ולצאת לטיול בעיר של עצמי. להביט ובאמת להסתכל על העיר המדהימה הזו, להרים את העיניים אל ראשי הבניינים, לעקוב אחרי קווי המתאר המשרטטים את קו הרקיע, הצבעים התואמים והמשלימים, והסגנון המאוד מתוכנן מחד וחצי אקלקטי מאידך, שאיכשהו מצליח לשלב ישן וחדש באופן שמתיישב עם רוח העיר.

“Lines, colors, texture and style” יש לעיר הזאת, אמר לי מישהו פעם וצדק בכל מילה.

קביים בשלג

לפני שלוש שנים, המציאות הכריחה אותי להאט משמעותית.

בניסיון לא מוצלח במיוחד ללמוד סקי, ברך שמאל סירבה לשתף פעולה וקרעתי את הרצועה הקדמי הצולבת; שלושה שבועות על קביים, בשיאו של חורף. ההאטה הזאת, לצד רגעים מייאשים של אצבעות קפואות ודמעות של תסכול, סיפקה לי מבט חדש על העיר. ההזדחלות ברחובות איפשרה התבוננות ממושכת; לפתע מגלה מבנים ופינות רחוב שכבר חלפתי על פניהם עשרות פעמים, במלוא תפארתם, עותקים נשימה, כאילו פורשים בפני סודות ישנים-חדשים; החל מארמונות העיר כמו הגראנד-סנטרל טרמינל או בנין הדואר שמוסב לתחנת רכבת ועד ל״סתם״ בניינים, מקושטים בעמודים קורינטים וגרגווילים מעל כל חלון, ושכבות של בניה מחודשת, דומה לשכבות טקטוניות של הרי המדבר, מספרת מה היה פה פעם ורומזת על מה תכף עוד יהיה. 

שכונות כמו הלואר איסט סייד, שעד היום מלא בחזיתות בתי כנסת ושלטים בעברית ויידיש, מעידים על עברה היהודי של השכונה, מיד אחרי זה האירי ולפניו הגרמני. האיסט, הווסט וגריניץ׳ ווילג׳ שבאמת היו שכונות כפריות, שנבנו מחוץ לתחומי מנהטן של מטה, ולאט לאט התאחדו להן לרצף עירוני. מידטאון, שלמרות היותה אחת השכונות השנואות על יושבי מנהטן, בעיקר כי האזור כולו בנוי כמו קופסה עמוסה יתר על המידה, טומנת בחובה תכנון עירוני גאוני ומדוייק; קווים הנדסיים שמקשרים בין מבנה אחד למשנהו, בונים את הג’ונגל העירוני רב העוצמה שגורם לי להביט בו בפליאה ולהרגיש את קטנותי מול כל העוז הזה, ביחד עם איזושהי גאווה קטנה ש-

כן. אני. ואללה, אני, אף על פי כן ולמרות הכל, הגעתי עד לכאן, לקחת חלק בכל זה ואולי, אם יתמזל מזלי, גם להשאיר חותם.

 

מה זאת אהבה?

אהבה זה לדעת שהולכים להפגש ולהתרגש טיפה לפני, כל פעם מחדש.

אהבה זה לדעת שלא משנה מה עבר עלי היום, עוד רגע הלב יתרחב וחיוך בלתי מוסבר יתפשט לי על הפנים.

אהבה זה לתת לעצמי רגע, להרגיש את כל מה שיש להרגיש, שמחה ועצב, התרגשות וכאב, ולדעת שזה בסדר להיות גם וגם, משהו שעוצר אותי מהמירוץ בערבו של יום (שלא חייב אגב, להיות דווקא בערב) ונותן לי שניה נשימה אחרת. 

אהבה היא מוזיקה.

ואם תתנו לה, ניו יורק תעטוף אתכם באהבה כל מיני סגנונות וצבעים, בכל מקום. 

 

היא עומדת שם, בתחנת הסאבווי, שקועה בעולם משלה, יוצרת ענן של צלילים שעוטף אותה מכל כוון, ומתפשט אל הסובבים אותה. הכינור שלה עוצר נשימה. היא גורמת לי לעצור, להקשיב, לרצות לטבוע רק לרגע בחיבוק מנחם, פסק זמן של כמה דקות מריצת היום יום בדרך מאנשהו לאנשהו אחר. נשימה עמוקה, חיוך, והלאה להמשך היום. 

 

בחורף, הם יפתיעו בבתי קפה. באביב, הם יפציעו כמו פטריות אחרי הגשם בפארק; סטודנטים למוזיקה שצריכים מקום להתאמן בו או סתם לנגן, יוצרים אווירה של סרט רומנטי בין השבילים, בינות לעצים, על הדשא. תווים שמעבירים אותי מהעולם הסוער והממהר לרגע מתמשך של שקט.

 

הנסיעה ברכבת היא לפעמים כזאת. שילוב של עולמות לא צפוי: כמעט בכל תחנה מתנגן לו צליל אחר, אני נוסעת ולא יודעת איזה ניגון יסתנן לקרון, לאיזה עולם אחשף כשתפתחנה הדלתות בתחנה הבאה.

 

גליון ינואר

.חופשי זה לגמרי.... מפחיד

‏תמונה מ-alisa mick

סין? ניו יורק. פסטיבל ראש השנה הסיני

   

״קלי קלות!״ חשבתי לי כשעלה הנושא החודשי לדיון והחלטנו לכתוב על שינויים שהמקום החדש מאפשר. ״זאת הרי ניו יורק, עיר ההזדמנויות בארץ האפשרויות! הו, ניו יורק! כמה שאת מאפשרת...״

 

ואז נתקעתי. בום. קיר. האם השתניתי בעקבות המעבר? וודאי ווודאי. האם זה קשור בהכרח לניו יורק? המממ... לא בטוח.

יצאתי למסע אל תוך תרבות אחרת, ונקלעתי למסע אל תוך עצמי. המעבר, ההסתגלות, וההתמצאות בתוך עצמי מחדש הן חלק בלתי נפרד מהרילוקיישן. האם זה חלק מהתפתחות אישית והתבגרות והיה קורה בכל מקום? אולי. אבל זה קרה, ועדיין קורה לי פה, בניו יורק; העיר שטומנת בחובה חוויות חדשות בכל פינה ומאפשרת מאפשרת מאפשרת... אבל מה?

 

‏תמונה מ-alisa mick

פסק זמן.....

 אומץ לחיות את החלום:

"What is your dream? Everybody has a dream"

אז נכון שהשורה הזאת שפותחת את ׳אשה יפה׳  מכוונת להוליווד, אבל ניו יורק, הו, ניו יורק! כאן, אם יודעים איך לחפש, נמצאים המשאבים, המוטיבציה והתורה כולה. זה לא אומר שזה קל, או חלילה, פשוט. אבל לחפש, למצוא, להתנסות, ליפול, לבכות (והרבה) ואז לקום שוב ולבחון מחדש זה חלק בלתי נפרד מהעניין.

נשמע היגיוני ודי מובן מאליו,לא? כלומר, בתיאוריה.

 

אז עצרתי להסתכל מחדש על החלום שלי- הבמה.

שנה שעברה, כשסופסופ אזרתי אומץ והתחלתי לצאת לאודישנים, קיבלתי תפקיד בהצגת אוף-ברואדווי. עכשיו, היות ואני גם עובדת בסטארט אפ במשרה מלאה, דבר ראשון, נכנסתי לפאניקה. תתפלאו או לא לשמוע שגם תפקיד באוף-ברואדווי לא בהכרח משלם משכורת, אבל לו״ז החזרות תובעני כאילו אין חשבונות או שכר דירה בעולם.

אז פאניקה ומליון שאלות: איך אצליח גם וגם? אפשר בכלל גם וגם? כן, כן, המשחק זה איפה שהנשמה שלי פורחת וזאת התגשמות חלום, אבל תכל׳ס לקום ולעשות? לסכן את הקריירה הבטוחה שלי בהייטק שעבדתי עליה כל כך קשה? בלי גב כלכלי למיזעור נזקים? ומה אם זה לא יצליח? שאני (אני!) אהיה פחות מאשה חזקה, עצמאית כלכלית שלא תלויה באפאחד?

היפרונטילציה קלה ושיחה היסטרית עם אפרת שנתנה בי מבט אחד קשוח ואמרה: ״זה מה שאת באמת רוצה לעשות? Figure it out.״

נשימה עמוקה. ועוד אחת. ועוד אחת. ו...יאללה- שיחה כנה עם הבוסית ועוד שיחה כנה עם הבמאית ולא רק שהצלחתי לשלב את שניהם, גם רוב החבר׳ה מהעבודה הגיעו לפרימיירה (ואפילו קנו לי פרחים!).

ופתאום-אוויר. הלב מתרחב ורחובות העיר מתמלאים עננים של חלומות שאפשר אולי להגשים ומשהו קטן בתוכי קצת נרגע.

קל? זה לא. מפחיד? מאוד מאוד מאוד.

אבל למדתי. למדתי לעצור רגע או שניים ולהקשיב לעצמי; להבין מה מתאים לי או לא באותו רגע, מה חשוב לי ולמה ולמצוא את האומץ להעיז ולנסות.

מקסימום מישהו יגיד לי כן :)

גליון דצמבר

כמעט פגישה וגעגוע

 
IMG-20181201-WA0048.jpg

מתעוררת לשתיים שלוש הודעות ראשונות...

אחיות. מתגעגעת.

תמונה מ-alisa mick

מתארגנת לפגישה

״אז...מפגש פסגה בקופנהאגן?״

הטלפון שלי הבהב עם הודעה חדשה מבנות הבלוג.

כן...הבלוג. חמש נשים שלא פגשתי, חופרות זו לזו בוואטצאפ על בסיס יומיומי. מה שהן לא ידעו זה שההודעה הזאת פגשה אותי בעיצומו של יום במשרד, בו אני מנסה להתרכז במסך שמולי ולא לחשוב עליו, ולא לדמוע.

פרידות. איזה כיף זה, אה?

אחד הדברים שיותר קשים לי ברילוקיישן זה לעבור פרידה, לסיים קשר. כלומר, כן, זה לא נעים וקשה גם בארץ, אבל כאן, למרות שאחרי חמש (אמאל׳ה, תכף שש!) שנים, אני מרגישה די בנוח, ולמרות יש לי חברים וחברות של יותר מערב אחד שאפשר לדבר איתם, ואפילו שהפרידה הספציפית הזאת חיזקה כמה חברויות וגם התחילה כמה חדשות, משהו חסר.

אולי כי כמוני, כולם עסוקים ועמוסים בחייהם, אולי כי פתאום הוא יותר מורגש, החוסר הזה של אי אפשר לעזוב רגע הכל ולקפוץ להתפנק אצל אבאמא אפילו לאיזו שעה, ואי אפשר להתקשר לאחת האחיות שלי ולדעת שתהייה מי שתישן איתי כפיות, או אפילו ליפול באופן לא מאוד צפוי על איזה חבר/ה וסתם להתנחל להם על הספה בסלון...

אני אוהבת את הארץ, וכיף לי לבקר. אבל עם כמה שקשה להודות, אין הרבה דברים שאני מתגעגעת אליהם או חסרים לי ביום יום. תכלס, אם להיות רווקה אחרי 35 איפה-שהוא, אז במנהטן; אפאחד לא יושב לך על הוריד, או מנסה לשדך לך מישהו על סמך העובדה ששניכם נושמים חמצן וחיים על פני כדוה״א, יש המון מה לעשות ומלא אנשים לפגוש עם כל מיני תחומי עניין, בלי שכל שניה מישהו ירים גבה וישאל ׳נו, מה עם ילדים?׳ או ׳למה את לא עושה לבד? את תהיי אמא נהדרת׳...למעשה, אפאחד אפילו לא יעלה את הנושא או יחשוב שזה עניינו או עניין בכלל. את יכולה לנהל שיחות ארוכות על פילוסופיה ותרבות ותובנות כאלה ואחרות על מה שבא לך בלי שהרווקות ה׳הו-כה-מאוחרת׳ שלך בכלל תהווה נושא שיחה.

את אפילו יכולה למצוא חברות רווקות (!) בגילך (!), או אפילו לא-רווקות שעוד דברים מעניינים אותן חוץ מחיתולים, ושלא לדבר על לצאת לדייטים בלי שהבחור מניח שאת מזדקנת ובטח לחוצת חתונה וילדים, ולכן זה שהוא חופר על כמה הוא אוהב ילדים כל הדייט הופך אותו לסופר אטרקטיבי, אלא סתם נגיד עסוק בלהכיר אותך.

והאמת? הוקל לי. הוקל לי שאפאחד לא מציק, ואפאחד לא שופט, ויש פתאום מרחב אישי וכולם כל כך מוזרים או מיוחדים בעיר הזאת ששומדבר הוא לא עניין ואפשר להיות מי ומה שבא לך, בלי כל תרבות ה׳בת של מי את׳ או ׳מה יגידו׳.

וזה נעים לי, השקט הזה.

 

 

 

אז מה כן חסר?

חסרה הקהילה, שבט שמורכב ממשפחה וחברים ומתנהג לפי קוד הרנדומליות והחיבור הבלתי מתפשר של הישראליות; כמו סמס ברגע לא קשור של ׳את בבית? אני בא/ה׳, או ללכת לים בסתם בוקר ולהתקשר לכרמית שתבוא ותביא שש-בש, לפגוש את ירון או יוסק׳ה במקרה במנזר בשישי בצהריים ולהרגיש כאילו נתקלת באיזה בנדוד/ה (ולפעמים באמת להתקל באיזה בנדוד/ה), או לשבת עם לירן באופן ספונטני לאיזו כוס יין וג׳אז. אולי בגלל זה הישראלים ברילוקיישן באיזשהו מקום נשארים חבורים זה לזה. עם כמה שחברי המקומיים או הזרים אהובים ואוהבים, הגרעין שאיכשהו הכי קרוב וזה שתמיד אפשר לסמוך עליו ׳אם יקרה משהו׳, מורכב ברובו (ולמען ההגינות, לא כולו) מהקהילה הישראלית שלי, גם אם היא ממש ממש קטנה ומצומצמת.

ולפעמים, קהילה שכזאת מוצאת אותי באופן שאפילו לא מודע לעצמו, כמו הבלוג:

רציתי להיות חלק מזה כדי ליצור משהו חדש, כדי לחזור לכתוב סופסוף, כי אני הרבה זמן רוצה אבל אין זמן כי החיים וזה. כשהתחילה פעילות הקבוצה הזאת להתעורר, קצת חששתי. יופי, חשבתי לי, אני הרווקה נטולת הילדים היחידה בקבוצה. אם הן מתחילות לחפור לי על חיתולים וחזרה לבית ספר- אני עפה. אבל הן לא (או כן, אבל ממש בגדר הסביר והלא-מאוד-מעצבן), ופתאום התרגלתי לקום בבוקר ולמצוא 57 הודעות חדשות בקבוצת הוואטצאפ, ופתאום זה נחמד כשמישהי שאפעם לא פגשת מפרגנת או זורקת איזו הערה תומכת סתם כי את עוברת משהו ואכפת לה באמת, וכך מתפתחת לה שיחה פשוטה ואינטימית שהיא תחילתה של ידידות מופלאה.

אז כן ולא הופתעתי כשהטלפון שלי הבהב עם הודעה לא צפויה ביום רנדומלי בתוך חודש שבו התקשיתי לנשום. ״אז... מפגש פסגה בקופנהאגן? מה אתן אומרות?״

״כככככןןןןן!!!!״ הנשמה שלי צעקה בהקלה ״קחו אותי מפה לאויר קצת אחר״.

אחרי חמש דקות כבר היה לי כרטיס.

והנה, עברו חודשיים פחות או יותר, הבחור שהלך כבר לא גורם לי לבכות כל בוקר, ואני על המטוס בדרך לקופנהאגן לבליינד דייט האולי הכי מוזר ובו זמנית הכי טבעי עם 4/5 מקהילת הבלוג הקטנה שלי.

וויש מי לאק :)

גליון נובמבר

עונת הפאמפקין

 

סתיו. במקום לקפוץ מהמיטה בחמש וחצי- שש ולצאת לקראת השמש, אני מושכת עוד דקה ועוד דקה מתחת לפוך, מביטה בשמים האפרוריים שמבעד לחלון ובאור החיוור שמתחיל להסתנן לחדר מאוחר מהרגיל. 

סתיו. מאווררת את מעיל הצמר, ולובשת טי-שירט מתחתיו. השבועות הקרובים יהיו אתגר מלבושים: אני אזיע תוך כדי התלבשות כי בבית חם מדי,  אני אצא מהבית לרחוב ויהיה לי קר מדי, אני אגיע לרכבת ויהיה לי שוב חם, אני אשב במשרד עם מפזר חום (בגלל שיפעילו את המזגן על הכי קר כדי לווסת את החימום המרכזי) ואצא החוצה עם חולצה קצרה כי שמש. היום יתחיל ב-8 מעלות ואולי יגיע ל17, מחר יהיו 25, אולי שלושים (צלזיוס, כן?), כאילו נכנסת העיר למתקפת הורמונים של גיל מעבר שבסופו היא תתכנס לתוך מעיל גדול ותתכרבל כל החורף להתבוננות פנימית כזו של התבגרות. 
(הפתרון הוא כמובן: שכבות, גבירותי, שכבות).

IMG-20181030-WA0048.jpg

אם כבר FOLIAGE :)

IMG-20181030-WA0050.jpg

עלי פרפרים עפים ברוח

IMG-20181101-WA0004.jpg

ברחנו קצת לטבע באפסטייט ניויורק

IMG-20181030-WA0049.jpg

דלעות רבותי, דלעות!

סתיו. האויר הצונן מחכה לי מחוץ לבנין, עם ריח של אחרי הגשם. הנשימה הראשונה של החוץ תמיד מרגישה לי כמו התחלה חדשה, האויר עוד לא קר להכאיב, אבל נושב לתוכי קצת מהר מן הרגיל ופותח עוד חלל בחזה, משרה אשליה של עולם חדש ונקי, ואיכשהו גם חופש וסקרנות של הרפתקאות חדשות.

סתיו. כשהייתי קטנה, אי שם בצפון ארץ ישראל, הייתי משוטטת בשדה בחיפוש אחרי נחליאלי, רימון מבשיל על העצים וריח של גויאבות (איכס), וחוזרת הביתה לבשר בגאווה שראיתי חצב, וזה סימן שכבר סתיו וראש השנה. 

הסתיו של ניו יורק הוא מסורת וגעגוע לפשטות של פעם; מפסיקים ללבוש מכנסיים לבנים, כי חיל הים משנה את מדיו לאפור, מקשטים את הבתים במכשפות וקורי עכביש מדומים ומארגנים טיול לראות את השלכת מרהיבה מחוץ לעיר. כל ניו יורקי מתקדם יודע שכדי לשרוד בעיר הזאת לאורך זמן, חייבים לצאת ממנה; לברוח לפרקים, לשנות קצב, לנשום הרים וים ויערות ונופים בלתי נגמרים ואז לחזור לטירוף הבלתי נדלה. 

אז סתיו. השלכת האמריקאית תקבל שם צרפתי (foliage או בעברית ׳עלווה׳); ומשלחות משלחות של אנשים יצאו להתפעם ולצלם את העצים צהובים, כתומים, זהובים ואדומים, עד שיעמדו במערומם. 
הסנאים יחפשו מחסה להתחפר בו בחורף, כמו גם ההומלסים ברחובות, שיתמקמו מתחת לפיגום מזדמן ברחוב ומעל פתח אוורור מחומם, שמתחתיו עוברת רכבת. 
הרחובות יעשנו את חימום הקיטור התת-קרקעי וישוו לעיר את מראה גוטהאם המפורסם שלה ואנשים יעמדו בתור לקנות דלעות שאחר כך יחצבו בהן צורות ופרצופים לקראת ההלואין. 
אמריקאים מחכים בקוצר רוח כל השנה למשקאות הפאמפקין ספייס ומאפי הדלעות למיניהם: פאי פאמפקין מתוק, פאי פאמפקין מלוח, לחם פאמפקין, פאמפקין דונאטס, פאמפקין קאפקייקס, עוגיות פאמפקין... כאילו לא היו דלעות בכפר הגלובאלי הזה בשאר השנה (ניו יורק, כן? אפשר לאכול כאן ענבים בשלג ולקחת אשכוליות ותפוזים לים..)

סתיו. העיר תתחיל להתכונן לחורף; 
משטח החלקה על הקרח יתחיל להיבנות בבריאנט פארק, הפייסבוק יתמלא בפוסטים על תכנונים לראות את הדלקת עץ חג המולד של רוקפלר ואז למצוא יעד שטוף שמש לבקר בו בינואר (כי כמו העיר, הדרך הטובה ביותר לאהוב את החורף, היא לקחת ממנו הפסקה ואז לחזור) חנויות של מעילים ונעליים יפתו במבצעים, ויהיה קצת קל יותר למצוא דייט לגיטימי, כשרווקי העיר יחפשו מישהו להתכרבל איתו כי תכף קר.
עוד מעט האוויר יתמלא בריח של קינמון (בחילה), עצי אשוח (ושל אושר) ושירת ניגוני חג מולד (שלא ברור למה ואיך, אני לגמרי מאוהבת בחג הזה). הווילג׳ יתכסה במנורות שישוו לו מראה של כפר אי שם באירופה וחיוך מגוחך ימרח על הפרצוף שלי עם רדת פתיתי השלג הראשון והשני והשלישי...

הסתיו, ומיד לאחריו החורף, יגרמו לי להעריך מחדש כל קרן שמש שתבקיע מבעד לעננים וכל חיוך קטן שיפציע על פרצופי האנשים המכונסים במעיל וממהרים ברחוב, כל אד של משקה חם, אכוהולי או לא וכל ניגון של סקסופון נוגה בפינת רחוב קפואה או מבעד לחריץ של דלת עץ כבדה שנפתחת לחבק לתוכה אנשים הנמלטים מהרחובות המתרוקנים מפאת הקור ומתכנסים אל תוך המקומות פנימה. 

סתיו בניו יורק, שמזכיר כל כך את החורף הישראלי, אבל כלל לא דומה לו. שגורם לי להתגעגע לדברים שלא תמיד ידעתי שקיימים, ולקחת הפסקה, ולו רק לרגע מכל הקדמה והטכנולוגיה מסביב, ולנשום קצת אבקת פיות קרירה.

גליון אוקטובר

שיגרה רנדומלית

 

״אזהרה: העיר הזאת תעיף אותך או תטביע אותך, בכל אופן, זה יהיה בקצב של רובוטריק על ספידים״

 

כשאמרו לי שקצב החיים בעיר הזאת הוא אחר, מהיר יותר ושהעיר עלולה לבלוע אותי תוך כדי תנועה, חשבתי לי ״שטויות. קצב החיים של בנאדם הוא אישי לו. אני יכולה להחליט שהחיים שלי מהירים או איטיים בלי קשר למקום בו אני גרה״. ובכן, טעיתי, אבל גם צדקתי.

ניו יורק היא אכן מהירה ועמוסה יותר מכל מקום אחר שחייתי בו. סדר היום שלי יכול להראות בדיוק אותו דבר כל יום ועדיין, אחרי שבוע זה ירגיש לי כאילו עבר חודש. למה? כי דברים קורים בעיר הזאת, המון אנשים זרים ומוזרים עוברים לי בחיים בשבוע הזה, המון אינטראקציות לא צפויות וחוויות שהופכות כל רגע דל לחוויה. והימים שלי, הם כבר מזמן לא שבלונה שחוזרת על עצמה.

פעם אני יום שלם משמונה עד שש וחצי-שבע במשרד, פעם אני יוצאת מוקדם לחזרות/ אודישן/ הצגה/ ומשלימה מיילים בערב מהבית. 

הרשומה הזאת היא אסופת סיפורים של יום רנדומלי שקרה באמת

 

תמונה מ-alisa mick

ריצת בוקר

(צילום: מאיה טל)

תמונה מ-alisa mick

Rush hour

IMG-20180924-WA0035-01.jpg

בדרך לעוד לקוח מרוצה

(צילום : מאיה טל)

IMG-20180924-WA0036-01.jpg

בדרך לגוורנרזאיילנד

IMG-20180924-WA0043-01.jpg

חזרות על האי- Elephant

IMG-20180924-WA0045-01.jpg

ארוחת הוט פוט יפנית באדיבות תום, אוריאל והחתולים

אז איך נראים החיים בעיר הגדולה?

ובכן, קודם כל הם מתחילים ממש מוקדם בבוקר, באימון חדר כושר או בריצה על הנהר או בפארק.

מסתבר שבין חמש לשבע בבוקר מסלולי הריצה עמוסים לעייפה, מגרשי הטניס מוזמנים כמעט שבועיים מראש וחדרי הכושר מלאים עד אפס מקום. מצד אחד, אני הכי מבינה, הרי אני גם שם, רצה על גדת הנהר או מקפצת ממכשיר למכשיר בחד״כ (תלוי בעונה). אני תמיד מעדיפה להתאמן בבוקר לפני שהמוח שלי מתעורר, אם הוא כבר בהכרה, אין שום סיכוי שהוא יסכים לטירוף הזה. מצד שני, מי אתם, אנשים שקמים בארבע וחצי, רצים בחמש ומושכים את היום עד השעות הקטנות של מחר ב׳אפטר-וורק דרינקס׳? 

שמונה בבוקר.

נפלטת מהרכבת אל לב המיד-טאון בשעה הכי עמוסה ביום. הדרך היחידה לשרוד את המסע לעבודה בינות אלפי אנשים היא לפתח ׳ראיית צינור׳ חדורת מטרה וכמו במשחק מחשב, ללכת הכי מהר שאני יכולה בין כל האנשים שהולכים גם הם, בלי להתקל באפאחד וכל הזמן לחשב מסלול מחדש.

החוק הלא כתוב של העיר הזו אומר ׳להתקדם׳ אז אם אפשר ללכת, הולכים. לא באגרסיביות דווקא, אבל בהחלט בנחישות, במיוחד ב-Rush Hour. זאת, אגב, הנקודה בזמן בה אפשר לזהות תיירים או אנשים חדשים בעיר- אם את חיה פה, זאת השעה שבה את הולכת לאנשהו וצריכה להגיע לשם די מהר. אם את לא, ראשך מורם אל על, מלא פליאה מגורדי השחקים של העיר, ואת כנראה מעצבנת מלא מקומיים שנתקלים בך או מנסים ללכת סביבך כי עצרת בלי לחשוב באמצע מדרכה. אה, ואם נתקלת במישהו, שחררי ׳סורי׳ נונשלאנטי או ׳דאם טוריסט׳ עצבני בהתאם והמשיכי הלאה.

בוקר במשרד.

היום הגעתי מלובשת לפגישה פייס-טו-פייס עם לקוח, חולצה מגוהצת, ג׳קט, לק מושלם בציפורניים, כל הקלישאות. הבוקר עובר בשיחות עם לקוחות על האתגרים העסקיים שלהם ואיך הסמארט-וידאו שלנו יכול לעזור. כל מיני מילים גבוהות כמו use case, success criteria, KPIs, program goals, audience, reach, measurements ו-optimization, נזרקות לחלל האויר בסדר משתנה בליווי דוחות ומספרים שתומכים, כמובן, בגרסא המתבקשת של המציאות.

אני אוהבת את הרגע הזה, כל פעם מחדש, בו אפשר לשמוע את האסימון נופל ברעש בצד השני של הקו או השולחן. ׳רגע רגע׳ האיש בצד השני יגיד ׳אז ככה זה עובד? תני לי רגע לוודא שהבנתי...׳

אני עוד יותר אוהבת, כשהלקוח חוזר מופתע ומאושר ״וואי! זה עובד!״. ובכן, יקירי, ברור שזה עובד, בגלל זה בכלל יש לנו עסק...

אחת ועשרים בצהריים.

צהריים של חזרות. יוצאת מהמשרד ועולה לרכבת שלוקחת אותי דרומה, עד לקצה של האי הזה- מנהטן.

הנסיעה ברכבת מוקדשת לעוד קריאה של ההערות לתסריט שכתבתי אתמול בלילה ובמחשבות על הילדות העגומה של הדמות שלי.

חצי שעה אח״כ אני יוצאת מהרכבת, מתעלמת מחבורת לוכדי התיירים שמחכה ביציאה מהתחנה ושמה את פעמיי אל המעבורת. הקיץ הזה החזרות להצגה מתקיימות בבית חצי נטוש על Governors island. ׳חצי׳, כי הכל באישור ופיקוח של העירייה. ׳נטוש׳ כי מאז שהאי נעזב מיושביו לפני עשרים שנה בערך, איש לא טרח לשפץ או לתחזק את הבתים עליו, למעט כדי לוודא שהם לא מהווים סכנה. אני עוקפת להקת רחוב שמבדרת את ההולכים לבקר בפסל החירות ועולה למעבורת. ריח מי המלח של האוקיינוס האטלנטי נישא באויר, רוח קלה מכה בפני וקרני השמש מצחקות בין הגלים. רגע אני באזור המסחר הכי עמוס וצפוף של הכרך הגדול ורגע אני בים, מפליגה בפליאה לאי ירוק, שאין בו רכבים, שאיש לא גר בו ושכל פעם מפתיע אותי עם משהו אחר. פעם עם פסטיבל בלו-גראס וקאנטרי, פעם עם פיקניק בסגנון שנות ה-20, פעם עם תהלוכת פיראטים... האי הזה הוא אגדה ואני לרגע משתוממת שאני בכלל חלק ממנה. (אך אל דאגה, תוך שבועיים זה עובר לי והופך ל׳אוף, שוב רכבת, עוד רכבת ומה קשור סירה עכשיו ולמה אין פה שירותים אמיתיים...׳)

בסופשבוע אגיע לכאן שוב להופיע בהצגת ילדים. ככה זה, היום אני דרת בורדל צרפתי במאה ה-18, מחר אני יונה מוזהבת שהופכת לעלמה קסומה שבאה לספר לילדה קטנה סיפור על מלך ואורגת שיצאו למסע לתקן את הקשת בענן...

שש וחצי בערב.

חוזרת מהאי בסירה ורכבת אחרי ארבע שעות של חזרות. בדרך מנצלת את הזמן לענות על מיילים של עבודה ולבדוק אם קיבלתי זימון לאיזה אודישן.

תום מסמסת אם בא לי ארוחת ערב, אוריאל מכין. זוג אניני הטעם של העיר מזמין לארוחת ערב יפנית בסגנון ׳הוט-פוט׳. המממ... שאני אסרב?

מבט חטוף בשעון מאשר שעד שאגיע אליהם תהייה לי בדיוק שעה וחצי פנויה לפני הדייט של הערב. אני נזכרת שלא ממש אכלתי מאז שיצאתי מהמשרד, אי שם בסוף הבוקר.

שבע וחצי.

אני מגיעה לדירה היפה שלהם באפר ווסט סייד, ישר לתוך שיעור בתרבות יפנית שאוריאל מעביר לחתולים. תום ואני מתיישבות על בקבוק של סאקי ורוד תוך שאוריאל מסביר על האטריות שהן לא אטריות ואפילו לא פחמימה (!) ותום טובלת חתיכות בשר דקיקות לבישול בסיר עם רוטב סויה יפני ושאר ירקות. טעים! אנחנו מרימים עוד כוסית לכבוד הדייט, ארוע די נדיר לכשעצמו, אז לפחות שיהיה מוצלח. תיקון איפור זריז, עוד ליטוף לחתולים ותום מלווה אותי לאוטובוס שיקח אותי לצד השני של העיר.

תשע בערב.

שעה לא הכי קונבנציונלית לדייט ראשון, אבל הבחור שלי הערב כבר אבא לשניים, אז נפגשים אחרי שהילדים הלכו לישון.

המקום שקבענו להפגש בו עמוס ורועש. אני עושה סיבוב בפנים, ופתאום הוא מוצא אותי ומושך החוצה. ׳מצטער׳ הוא אומר, ׳אני לא כל כך יוצא, לא ידעתי שכל כך רועש פה׳. יש לו מבטא צרפתי חמוד והוא מחליף שפות כשהוא לא מוצא איזו מילה. אנחנו מוצאים איזה בר יין קטן ושקט ומעבירים את השעתיים הבאות בשיחה נעימה על ארכיטקטורה, קולנוע, אמריקאים ושילוב תרבויות.

אני מגיעה הביתה לקראת חצות, בדיוק בזמן לעבור על עוד כמה מיילים של עבודה ולהתחיל להתכונן לאודישן של שבוע הבא.

 

עשרה לארבע בבוקר.

אני מתעוררת עם התסריט דבוק לי לפרצוף. מכוונת שעון לשמונה (מחר שבת) ומתהפכת לצד השני.

לילה טוב.

תמונה מ-alisa mick

לילה טוב

 

גליון ספטמבר

וואן נייט פרינד

שנעשה צהריים?

בוקר. אני צועדת לי ברחובות מנהטן בדרך לעבודה, עטופה במעיל כי קר לי למרות שאפריל, עם מוזיקה של אהוב רחוק באזניות, עוצרת בסטארבקס לקפה.

הבחור בדלפק מרים ראשו ואומר ׳אה, זאת שוב את, מאתמול. בוקר טוב׳ ומחייך ואני... ואוו! עיתון שאספתי ברכבת מתחת לשחי וקפה ביד, צועדת בראש מורם ומרגישה הכי מקומית.

היי ניו יורק! זאת אני, מאתמול! בוקר טוב לך!

 

בערב החלטתי להתחיל לחקור את השכונה החדשה שלי ולצאת לבר. לבד.

 

בחורה לבד על הבר, בטוח מישהו ידבר איתי, לא? אני כבר מדמיינת אותי כמו באיזה סרט, שופכת את ליבי לאזני הברמן, או פוגשת אנשים חדשים בבר השכונתי. איזה... אני מוצאת את עצמי יושבת, בחורה לבד בקצה הבר- וכלום. נאדה. גורנישט. זיפ.

מסיימת את הבירה, אומרת יפה תודה, משלמת והולכת. מגרדת בפדחת...מה בדיוק (לא) קרה כאן עכשיו?!?

להמשך פוסט ספטמבר של מאירה

IMG-20180901-WA0010.jpg

בוקר. אמצע אפריל וקר לי.

 

גליון אוגוסט

בוקר חדש

IMG-20180625-WA0042.jpg

פלורנטין, תל אביב , יומיים לפני.

חמש בבוקר.

חוזרת הביתה מעוד יום עבודה אינסופי שהתחיל בכלל שלשום , לתוך רחוב שנגמר בים, שטוף רוח וצבוע צבעי זריחה.

אני אוהבת ריח של בוקר חדש וזה לא באמת משנה מאיזה כיוון אני פוגשת אותו. הוא תמיד יהיה קצת לפני זריחה, קצת קריר יותר מהיום שלפניו או אחריו ותמיד קצת יותר רענן.

הבוקר הזה הוא צומת רוחות. אם מנשבות מהגבעה וניטחות בפניי, אם מסתחררות ומקפיאות את שולי שערי ואם רק בריזה קלה הנושאת קצת מלח של ים, הן מפיחות בי קצת רוח ומזכירות קצת תקווה, כזו שבשארית היום כבר נשכחת, מתפוגגת ונמסה אל כור השגרה, אל להט ההרגל ומשאירה אחריה ריטואל שכחה ולפעמים קורטוב של פחד.

למרות שחלקו של הבוקר הזה עוד לוטה ועוטה צורה של לילה, אין בו פחד.

הוא עולל, נקי, צעיר וקטן ובעיקר עדיין לא יודע, מה יקרה לו היום.

 

בוקר טוב, אני הולכת לקרוס על הספה.

 

להמשך פוסט אוגוסט של מאירה

 
IMG-20181006-WA0005.jpg

מאירה, ניו יורק

לניו יורק נסעתי בעקבות הזדמנות מאוד מעניינת להתנסות בעולם הפיתוח העסקי מול לקוחות אמריקאיים בסטארט אפ המגניב שאני עובדת בו אבל חוץ מזה, בלי ממש תוכנית: בלי תוכנית להשאר, בלי תוכנית לחזור.

בינתיים אני פה כבר חמש שנים, בקצב המטורף של העיר הזאת זה מרגיש כמו חיים שלמים ועוד קצת.

בזמן הזה גיליתי חוזקות וחולשות, חוויתי עליות ומורדות, הספקתי לשנוא את ניו יורק וגם לאהוב אותה, למצוא את העיירה הקטנה והמשפחתית שלי בתוך הכרך הגדול והעמוס הזה, לאבד את עצמי לדעת ולגלות את עצמי ועל עצמי מחדש בתוך החופש המטורף שהמעבר הזה איפשר לי.

מישהו אמר ׳חופשי זה לגמרי לבד׳? נראה מה יקרה :)

שישה דברים שכדאי לדעת עליי

שישה דברים שכדאי לדעת עליי

מי אני?

שילוב מוזר בין אמנית בנשמה ואסטרטגית בראש,

מצד אחד שחקנית, רקדנית ומעצבת שקצת חיה בעולם משלה, מצד שני סטארטאפיסטית עם הסטוריה ארוכה בניהול ובטחון, שאוהבת לארגן עניינים ולגרום לדברים לקרות. 

עם הזמן למדתי להכיל, לקבל ולהנות מכל השילובים הקיצונים והמוזרים שאני.

שינוי

כן, אני עדיין רוצה לשנות את העולם וכן, אני באמת מאמינה שאפשר, גם אם זה מתחיל בפינה הקטנה שלי. המסע הזה שלי פותח בפני המון הזדמנויות וחיבורים שעוזרים לי למצוא את הדרך שלי להשאיר את העולם מקום טיפ-טיפה יותר טוב מזה שבאתי אליו, אני מקווה.

3

 דוברת את שלושת השפות שחייתי בהן, ולפעמים, כשאני ממש עייפה או שיכורה, הכל מתערבל ויוצאים לי משפטים שאפאחד לידי לא מצליח להבין. זה בעיקר מוזר בשילוב עם ציטוטים מסרטי דיסני  :)

מה הדבר הכי חשוב שארזתי איתי?

 הדבר הכי חשוב שארזתי איתי- גרגירים קטנים של אומץ, קצת נשימה ומחברת שירים ישנים שכתבתי, שמזכירים לי שלבים שונים של עצמי ואת השורשים של מי שהייתי ומי שגדלתי להיות.

על רילוקיישן

 זה הרילוקיישן מס׳ 2.5 שלי, בנוסף לעוד מלא הסתובבויות בעולם, מה שגורם לי מצד אחד לחשוב שאני קצת נוודת בנשמה, ששותה בשקיקה תרבויות חדשות ושואבת אנרגיה מגילויים חדשים ושבטח תמיד אנדוד, אבל מצד שני, זה לא באמת נהייה יותר קל. אחרי שהגעתי לניו יורק הבנתי שקצת עייפתי, אז אולי אשאר פה קצת לנוח :)

אוהבת

שלג, גם אחרי חמישה חורפים בגרמניה ועוד חמישה בניו יורק, תמיד יגרום לי לחייך ולהרגיש שהעולם הזה מופלא ומרגש. החברים שלי פה כבר התעייפו מלגלגל עיניים כשמתחיל השלג הראשון ואני מקפצת לי באושר כמו ילדה קטנה.